Czy w Historycznej Cedyni będzie kręcony kolejny dokument popularnonaukowy Zdzisława Cozaca z serii „Tajemnice początków Polski"? Przekonamy się o tym już 16 maja 2015 r. w czasie cedyńskiej Nocy Muzeów. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do poznania tajemnic miasta. Wtedy też poznamy nie odkryte dotąd sekrety cedyńskiego ratusza, zwiedzimy piwnicę winiarską oraz inne ciekawe zabytki Cedyni. W czasie tej nocy odbędzie się również spotkanie autorskie ze Zdzisławem Cozacem - scenarzystą, reżyserem oraz autorem filmów dokumentalnych.

Od 2010 r. realizuje on autorski projekt pt. "Tajemnice początków Polski" w koprodukcji z TVP Historia, w ramach którego tworzy fabularyzowane dokumenty popularnonaukowe, prezentujące najnowsze odkrycia i hipotezy dotyczące narodzin polskiej państwowości.

W czasie wieczornego spotkania w cedyńskim ratuszu, odbędzie się pokaz najnowszego filmu Zdzisława Cozaca pt. „Ukryte gniazdo dynastii", którego premiera miała miejsce w marcu 2015 r.

Więcej informacji o Zdzisławie Cozacu i jego filmie przeczytasz tutaj

Wieczorne atrakcje będzie poprzedzać gra miejska pt. „Tajemnice Cedyni", będąca atrakcyjną formą poznawania miasta, łączącą w sobie elementy zwiedzania w małej grupie i harcerskich podchodów z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi multimedialnych.

Noc Muzeów to wydarzenie odbywające się w całej Europie. Polega na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w godzinach nocnych. W czasie trwania Nocy Muzeów instytucje kultury organizują wiele dodatkowych atrakcji dla zwiedzających, m.in. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, dodatkowe wernisaże, warsztaty czy spotkania autorskie. Nocne zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę lub bezpłatnie.

Historia Nocy Muzeów sięga 1997 r., kiedy to w Berlinie po raz pierwszy zorganizowano Lange Nacht der Museen. Duże powodzenie berlińskiej Nocy Muzeów sprawiło, że również w innych europejskich miastach zaczęto organizować podobne wydarzenia. Obecnie organizuje je ponad 120 europejskich miast, a pierwszą w Polsce Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Poznańskim Muzeum Narodowym.

Pierwsza cedyńska Noc Muzeów odbyła się w 2011 r. i od tego czasu co rok w połowie maja muzeum organizuje dla mieszkańców różnego rodzaju atrakcje związane z cedyńskim muzeum i zabytkami naszego miasta.

PROGRAM CEDYŃSKIEJ NOCY MUZEÓW – 16.05.2015

10.00 - 18.00                            Gra miejska „Tajemnice Cedyni" (organizator Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita wraz z Muzeum Regionalnym w Cedyni i Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni)

19.00 Rozpoczęcie Nocy Muzeów w Muzeum Regionalnym w Cedyni

19.10 Zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Cedyni z przewodnikiem

19.40 „Szlakiem cedyńskich zabytków" - wieczorne zwiedzanie Cedyni (uczestników prosimy o zabranie latarek!). W programie m.in.: wieża widokowa, dawna lodownia, kirkut, kościół, grodzisko


Ratusz miejski- Plac Wolności 1

21.00                    „Tajemnice cedyńskiego ratusza" – prelekcja historyczna: Andrzej Kordylasiński (Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej)

21.30 Cedynia na dawnej fotografii - pokaz ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Cedyni

22.00 „Ukryte gniazdo dynastii" - pokaz filmu i spotkanie autorskie z reżyserem i producentem Zdzisławem Cozacem

ok. 24.00 Niespodzianka


Impreza towarzysząca:

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita zaprasza miłośników historii i zabytków z terenu powiatu gryfińskiego w wieku od 12 do 100 lat do udziału w grze miejskiej zatytułowanej „Tajemnice Cedyni", organizowanej we współpracy z Gimnazjum im Mieszka I oraz Muzeum Regionalnym w Cedyni.

Gra miejska jest zyskująca coraz większą popularność, atrakcyjną formą poznawania miasta, łączącą w sobie elementy zwiedzania w małej grupie i harcerskich podchodów z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi multimedialnych.

Prowadzi od kilku lat projekty dla młodzieży i dorosłych związane z historią regionu. We wrześniu ubiegłego roku w podobnej grze miejskiej zatytułowanej „Gotycka Chojna" przygotowanej przez Stowarzyszenie Terra Incognita uczestniczyło blisko 40 uczniów i studentów. Po zakończeniu gry jej uczestnicy prosili o częstsze organizowanie podobnych imprez.

Tegoroczna gra miejska odbędzie się w sobotę, 16 maja w Cedyni. Uczestnicy otrzymają mapy miasta i okolic oraz dawne zdjęcia i na ich podstawie wykonywali będą zadania związane z historią Cedyni i jej zabytkami. Będą też sami fotografowali zabytkowe obiekty, a następnie przygotowywali prezentacje multimedialne na ich temat.

Udział w grze jest bezpłatny. Zgłaszać mogą się zespoły liczące od 3 do 4 osób. Organizatorzy zapraszają do udziału zarówno całe rodziny, jak i grupy przyjaciół czy znajomych, a także zorganizowane przez szkoły drużyny uczniowskie. Dzieci i młodzież do 16 roku życia uczestniczyć mogą w grze jedynie pod opieką osoby dorosłej. Dla zwycięskich zespołów przewidziane są nagrody. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymają ciepły posiłek, a uczestnicy z Chojny, Mieszkowic i Morynia będą mogli dojechać do Cedyni autokarem podstawionym przez organizatorów.
Regulamin imprezy oraz formularz zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej Rocznika Chojeńskiego: http://www.rocznikchojenski.pl oraz na stronie Muzeum Regionalnego w Cedyni www.cokiscedynia.pl, a zgłoszenia można nadsyłać do 8 maja.

Projekt został dofinansowany ze środków Powiatu Gryfińskiego.

Organizatorzy: Muzeum regionalne w Cedyni, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita.

Partnerzy: Urząd Miejski w Cedyni, Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej, Gimnazjum im. Mieszka I w Cedyni.

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony