Już w najbliższą sobotę 9 lipca br. po raz kolejny przy świetlicy wiejskiej w Bielinku spotkają się śpiewający przyjaciele zespołu Kalimera. Biesiada śpiewacza rozpocznie się o godzinie 16.00 i potrwa do późnych godzin wieczornych. Spotkanie Śpiewających Przyjaciół - tak brzmi oficjalna nazwa imprezy, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Do Bielinka zjadą zespoły wokalne z całego województwa zachodniopomorskiego. Będzie to tradycyjnie biesiada z przeglądem najnowszych piosenek poszczególnych zespołów. W tym roku organizator spotkań – Zespół Wokalny Kalimera obchodzi dziesięciolecie swojej pracy twórczej.

W spotkaniu wezmą udział zespoły – Platerówki z Boleszkowic, Dobrawa z Mieszkowic, Emeranto z Chojny, Macierzanka z Pacholąt, Gardnianki z Gardna, Marzenie z Polic. Będą również nowe zespoły – Kalina z Kobylanki, Jantar Happy Singers ze Szczecina oraz „Słowik Bielinka" – solistka Ania Krajewska-Pedzik.

Założeniem spotkania jest prezentacja umiejętności poszczególnych zespołów, co ma zaowocować dalszymi zaproszeniami na imprezy organizowane przez uczestników biesiady. W tym roku dodatkowym elementem imprezy będzie wspólne śpiewanie, no i oczywiście zabawa wraz z poczęstunkiem.

Impreza odbywa się dzięki pomocy wielu mecenasów i partnerów – m.in. Powiatu Gryfińskiego, które ufundowało statuetki pamiątkowe, Gminy Cedynia, Tomasza Siergieja i Krzysztofa Góreckiego, Sklepu „Bagietka" z Kostrzyna Żanety i Jana Noworolnik, Marty i Marka Przybyłów oraz Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.


Zespół woklany Kalimera powstał w maju 2006 r. w Bielinku. Początkowo składał się z pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Piasku i Bielinka. Z czasem do zespołu dołączyły panie z Lubiechowa Dolnego i Czachowa. Obecnie zespół liczy 6 osób. Śpiewające od początku założenia zespołu: Czesława Borgul (Piasek), Maria Durnakowska, Anna Dybka (Bielinek) oraz Stanisława Młynarczyk, Zdzisława Graczyk (Lubiechów Dolny) i Urszula Gągoł-Pelc (Czachów).
Kalimera wykonuje piosenki popularne, lubiane przez słuchaczy. W ich repertuarze są również piosenki kresowe, patriotyczne oraz religijne. Znaczącą część twórczości zajmują piosenki z własnymi tekstami popularyzującymi piękno Ziemi Cedyńskiej.


Zespół bierze udział w imprezach typu Kaziuki, przeglądy piosenek patriotycznych, pastorałek, dożynki itp. Ma swoich licznych przyjaciół z którymi chętnie śpiewa oraz organizuje przynajmniej dwa razy do roku wspólne wycieczki, które zamieniają się w biesiady śpiewacze połączone z integracją. Wspólnie z innymi zespołami w ramach takich wyjazdowych warsztatów podnosi umiejętność śpiewu zwłaszcza piosenek ludowych.Zespół Kalimera jest organizacją samodzielną i sam finansuje oraz organizuje kontakty artystyczne. Działalność zespołu jest oparta na własnych składkach i pomocy sponsorów. Ich koncerty oparte są na kontaktach z innymi, zaprzyjaźnionymi zespołami. Co roku, oprócz regularnych wyjazdów na wszelkiego rodzaju festyny, Kalimera organizuje w Bielinku swoją sztandarową imprezę – Spotkanie Śpiewających Przyjaciół.

Impreza ma na celu prezentację zespołów i ich repertuarów, wymianę doświadczeń, poznawanie nowych piosenek i integrację środowiska amatorskich zespołów śpiewaczych. Przez lata swojej aktywności, Kalimera współpracuje z ponad dwudziestoma zespołami. Uczestniczy także wspólnie w wielu warsztatach wokalnych, gdzie uczy się nowych piosenek – zwłaszcza ludowych i doskonali śpiew.

Oprócz regularnych występów, Kalimera korzystając z pomocy sponsorów oraz Dolnoodrzańskiej Inicjatywy Rozwoju Obszarów Wiejskich (DIROW), organizuje imprezy środowiskowe.
Na organizowanych we współpracy z partnerami zza Odry (Lunow) spotkaniach pt. „Ryby, grzyby na pograniczu", czy „Emeryt z pasją", prezentowane były prace rękodzielnicze, malarskie, wikliniarskie, a nawet twórczość poetycka, czy wokalna... W obu imprezach uczestniczyli mieszkańcy Lunow, z którą to miejscowością Bielinek współpracuje już od ponad dwudziestu lat. Tam też Kalimera corocznie śpiewa na dożynkach.

Zespół występował m.in. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na przeglądzie działalności seniorów, w Prenzlau w Niemczech – na otwarciu sezonu Ecostacji. Brał też udział w przeglądach Pieśni Patriotycznych, Cecyliadzie, przeglądzie pastorałek i imprezach o podobnym charakterze, nie licząc biesiad i imprez okolicznościowych u zaprzyjaźnionych zespołów.

Kalimera śpiewa prawie w całym województwie, od Polic zaczynając, a na Mieszkowicach i Boleszkowicach kończąc.
W Cedyni regularnie występuje podczas wielu wydarzeń lokalnych i ponadregionalnych.

Tylko w 2015 r. Kalimera prezentowała swój repertuar podczas następujących imprez:
- Majówka pod Górą Czcibora (2 maja 2015 r.)
- Dni Cedyni (20 czerwca 2015 r.)
- 20 Jubileuszowy Flis Odrzański (9 lipca 2015 r.)
- Święto Bielinka (8 sierpnia 2015 r.)
- Dożynki Gminne w Lubiechowie Górnym (1 września 2015 r.)

Działalność zespołu ma na celu nie tylko śpiewanie ale też pokazanie, zwłaszcza kobietom, że można aktywnie spędzać czas, a każde ich spotkanie, to forma oderwania się od codziennych problemów.

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony