29 września 2018 r., dawne opactwo cystersów w Kołbaczu ożyło za sprawą kolejnej, już 11. edycji „Cieni zapomnianych kultur”. Wydarzenie to organizowane przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki.

Tematem wiodącym tegorocznej imprezy było samo opactwo w Kołbaczu i realizowany tam plan rewitalizacji. O wyzwaniach remontowych w spichlerzu, największej konstrukcji ciesielskiej w regionie (utworzonej w czasach poreformacyjnych w nawie głównej) opowiadał ceniony architekt Maciej Płotkowiak, który jest autorem projektu przekształcenia tego miejsca na przestrzeń wystawienniczą.

Fot. Robert Górski

Miejsce „odkryte” dla działań kulturalnych przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki w 2008 roku zostanie teraz w pełni profesjonalnie przystosowanie do takiej funkcji, za sprawą pozyskanej przez Parafię w Kołbaczu dotacji. Na poszczególne poziomy spichlerza będzie można wjechać windą, podziwiając całą konstrukcję. Przycięcie fragmentów belek odsłoni na całej wysokości spichlerza elewację kościoła z jej fazą romańską i gotycką. W trakcie spotkania, pozornie specjalistyczna wiedza okazała się bardzo ciekawa, a wszyscy mogli przekonać się o wyjątkowości cysterskiego zabytku.

Fot. Dagmara Maciejewska

Drugim punktem wieczoru był koncert Bastarda Trio, które zabrało nas w muzyczną podróż w czasie. Utwory inspirowane twórczością Piotra z Grudziądza, jednego z pierwszych średniowiecznych kompozytorów w Europie Środkowej i Wschodniej, zabrzmiały bardzo współcześnie. Bo Bastarda to zderzenie starego z nowym, odkrywanie duchowej głębi w dawnej muzyce i przekładanie jej na współczesną wrażliwość muzyczną. Płyta „Promitat eterno”, którą usłyszeliśmy w Kołbaczu znalazła się w większości zestawień najważniejszych płyt ubiegłego roku. Subtelne melodie nabierały mocy za sprawa niezwykłego brzmienia klarnetu kontrabasowego.

Fot. Krzysztof Hadrian - Gazeta Wyborcza

Fot. Krzysztof Hadrian - Gazeta Wyborcza

Średniowieczne melodie stworzyły atmosferę dla ostatniego punktu imprezy – widowiskowego mappingu inspirowanego historią opactwa cystersów w Kołbaczu.
Burzliwe dzieje opactwa oglądaliśmy na elewacji nawy głównej kościoła. Oryginalne animacje stworzone przez Patryka Stępniaka-Patera precyzyjnie dopełniała skomponowana do mappingu muzyka Artura Sosena Klimaszewskiego. Na ścianie wyłaniały się m.in. sceny przybycia cystersów z dalekiej Danii, budowy klasztoru, pożaru obiektów i najazdu wojsk brandenburskich i kasaty klasztoru. Nie zabrakło kołbackiej rozety i ryby siei, za którą opat sprzedał duszę diabłu. Ciepły wieczór i gwiaździste niebo stworzyło wyjątkową atmosferę wydarzenia, które miało rekordowo wysoką frekwencję spośród dotychczas realizowanych edycji.

Fot. Krzysztof Hadrian - Gazeta Wyborcza

Fot. Krzysztof Hadrian - Gazeta Wyborcza

Projekt "Cienie zapomnianych kultur" współfinansowany był z dotacji Powiatu Gryfińskiego, z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz dzięki wsparciu lokalnych partnerów - przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, firm: Elte, Odra Land, Asko-Tech, Apteki Karotka, Spółki Wodnej Kołbacz, Gryfińskiego Domu Kultury, Lasów Państwowych i prywatnych darczyńców - Państwa Krawczyków i Matejczuków z Żelewa. Ważnym mecenasem projektu była po raz kolejny sieć sklepów NETTO, partner strategiczny mappingu.

Fot. Krzysztof Hadrian - Gazeta Wyborcza

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:, Gazeta Wyborcza, Gazeta Chojeńska, Radio Szczecin, Infoludek.pl, Stargardzka.pl, TVP Szczecin

Fot. Krzysztof Hadrian - Gazeta Wyborcza

Źródło: Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki

Pierwsze zdjęcie autorstwa Krzysztofa Hadriana z Gazety Wyborczej

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony