8 grudnia br. mieszkańcy wsi i miasteczek z niemiecko-polskiego pogranicza, spotkali się podczas „Wigilii nad Odrą” w niemieckim Mescherin. Jest niewiele tak malowniczo położonych kościołków wiejskich nad samą Odrą, jak ten w Mescherin. Co roku właśnie tam, sąsiedzi znad Odry skrywają się na chwilę przed gwarem świata, aby lepiej się poznać.

To już szósta edycja świątecznych spotkań Polaków i Niemców z przygranicznych miejscowości. Kompozycja spotkań wigilijnych na pograniczu jest stała począwszy od pierwszego spotkania w 2013 roku, w Rosow. Prezentowana jest dwójka seniorów ze strony niemieckiej i polskiej. W tym roku zaprezentowane zostały sylwetki pani Marii Czarneckiej i Ingrid Patzke. Polacy i Niemcy opowiadają sobie wzajemnie o swojej historii, śpiewają wspólnie kolędy i łamią się polskim opłatkiem w niemieckim kościele. Tak było i w tym roku, w zgodzie z tradycją tych spotkań.

W części muzycznej zaprezentowali się profesjonaliści i amatorzy. Na organach usłyszeliśmy Tomasza Witkowskiego. A ponadto zagrali i zaśpiewali Klara Gmiter, zespół Flötenkreis Sankt Stephan z Gartz oraz podopieczni DPS w Nowym Czarnowie; Andżelika Szpilska, Mirosława Grzelak, Michał Dziewiński, Klaudia Szpilska i Patrycja Bielecka.

Imprezę zrealizowano dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Powiatu Gryfińskiego i RAA Perspektywa.

Źródło: Stowarzyszenie Pokolenia Pokoleniom

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony