Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza 28 marca (w przyszłą środę) do Galerii Cysterskiej w Kołbaczu, gdzie odbędzie się wystawa „Stations of the Cross. Droga krzyżowa w obrazach Doroty Kazakovs”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 20.

-Tematy religijne przez wieki niosły funkcję narracyjną, czyli w symboliczny sposób przekładały przestrzeń tekstu na media malarstwa, rysunku, rzeźby etc. Współcześnie, kiedy tematy religijne zostały przeniesione prawie wyłącznie w sferę sacrum, dla artysty oznacza to drogę zamkniętą lub co najmniej ryzykowną – mówi Dorota Kazakovs.

- Dla kogo tworzyć? Gdzie pokazywać takie prace? Jednak zdecydowałam się i przystąpiłam do realizacji swojego pomysłu, balansując pomiędzy malarstwem a religią. Moja droga krzyżowa nie miała ingerować w dogmaty, ale zachować kanoniczny styl bizantyńskiej ikonografii – wyjaśnia artystka. Inspiracją cyklu była twórczość jej pierwszego nauczyciela malarstwa Ventziego Piriankova, poznańskiego artysty bułgarskiego pochodzenia, jako kontynuacja jego nauki techniki i filozofii sztuki.

Wernisaż będzie miał miejsce w nawie głównej kościoła pocysterskiego w Kołbaczu, która w XVI wieku zamieniona została na spichlerz. W tej ponadczasowej przestrzeni Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki realizuje od 2008 r. działania kulturalne.
 

Dorota Kazakovs (rocznik 1984) ukończyła Instytut Sztuk Pięknych w Zielonej Górze w 2009 roku, gdzie obroniła pracę dyplomową pod kierunkiem prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. Jako inspirację dla swojej pracy Dorota Kazakovs wymienia takich twórców jak Jerzy Nowosielski, Mark Chagall oraz Barnett Newman. Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia br. 

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony