zajawkaStowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza 14 października br. na 15-tą edycję projektu „Cienie zapomnianych kultur” w niezwykłej przestrzeni dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu. Wydarzenie od wielu lat wspierane jest i współfinansowane ze środków Powiatu Gryfińskiego. Podczas tegorocznej edycji ruszymy w nostalgiczną podróż przez krajobraz owiany dymem parowozów. Wsiądziemy w wehikuł czasu i podążymy szlakiem dawnej kolei prowadzącej wokół Puszczy Bukowej – zapowiada wydarzenie Radosław Palus, prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki.

O świetności, ale i upadku małej Gryfińskiej Kolei Powiatowej, linii która zmieniła obraz i życie codzienne regionu, opowie Jakub Matura, pasjonat i promotor lokalnej historii Pomorza Zachodniego, wędrowiec i autor bloga pomorze24.blogspot.com.

Spotkanie poprzedzi wystawa, na którą złożyły się wydobyte przez Jakuba Maturę z różnych zakamarków archiwalne fotografie, mapy i grafiki ilustrujące historię Greifenhagener Kreisbahnen. Z własnych kolekcji zechcieli je udostępnić miłośnicy swoich małych ojczyzn ­– Janusz Plikus, autor tworzonego z pasją bloga Jezierzyce242.blogspot.com oraz Dorian Winter, niegdyś mieszkaniec Kołbacza, a dziś Szwajcarii (choć sercem dalej w Kołbaczu). Podczas spotkania zaprezentowana zostanie także animacja przygotowana z okazji 850-lecia fundacji kołbackiego opactwa.

W drugiej części wieczoru, we wnętrzu kościoła pocysterskiego, przeniesiemy się w medytacyjną przestrzeń, dzięki muzyce wirtuoza klarnetu basowego, Jerzego Mazzolla z jego solowego albumu „Być”. 15 edycja „Cieni zapomnianych kultur” to po raz kolejny zaproszenie w ponadczasową podróż w poszukiwaniu harmonii, piękna oraz lokalnych historii.

15 edycja  projektu „Cienie zapomnianych kultur” współfinansowana jest ze środków Powiatu Gryfińskiego, Województwa Zachodniopomorskiego oraz dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje Edycja 2023”. Wydarzenie realizowane jest także przy wsparciu finansowym lokalnych partnerów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, w tym firm Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółka Wodna Kołbacz, Nadleśnictwo Gryfino oraz Pro-Fit-Food.

Projekt zainaugurowany w 2008 r. przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, który otworzył cykl wydarzeń kulturalnych, odbywających się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego sakralnego obiektu na Pomorzu Zachodnim wybudowanego z cegły, uznanego w 2014 r. za Pomnik Historii.

W Kołbaczu goszczą uznani artyści, muzycy, etnografowie, społecznicy. Oryginalne osobowości wypełniają spichlerz ważnymi tematami i wartościami zacieranymi przez czas, spychanymi często na cywilizacyjny i kulturowy margines. Chcemy, by „Cienie zapomnianych kultur” były okazją do stawiana pytań o naszą kulturową pamięć, sięgając do międzykulturowego dialogu i jednocześnie prezentując lokalną tożsamość.

plakat 2023

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony