zajawka 2Stowarzyszenie Kultura i Tradycja we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mieszkowicach oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Cedyni zorganizowało w dniach 12-13 października br. warsztaty muzyki dawnej, które przeprowadził Pan Adam Deneka - dyrektor międzynarodowych warsztatów muzyki dawnej w Kamieniu Pomorskim oraz nauczyciel muzyki z ogromną charyzmą.

Warsztaty odbyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cedyni, w Domu Seniora w Starej Rudnicy, w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym SZAFIR oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach. Koncert finałowy miał miejsce w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni.

Podczas warsztatów można było usłyszeć utwory instrumentalne z epoki średniowiecza i renesansu, wyjątkowe utwory grane na dworach królewskich, min.: Gawota 3 Pierre Caroubel XVI w. (taniec francuski), Pavenne ze zbioru Pierra Attaignnant (taniec dworski francuski grywany podczas wejścia króla do sali tronowej), Siha hamba - modlitwa o deszcz szczepu Zulusów z południowej Afryki w języku południowo-afrykańskim i angielskim oraz Śpiew Cum decore po łacinie.

Zespół Flauti Pazzi odwiedził Dom Seniora w Starej Rudnicy i zaprezentował niezwykłe instrumenty zapraszając do wspólnego muzykowania mieszkańców oraz zespoły Gardnianki i Czciborzanie. Gardnianki zaprezentowały tradycyjne piosenki i niezwykły, rzadko spotykany instrument ludowy tarę.

Podczas warsztatów narodził się pomysł aby stworzyć kilkunastoosobowy zespół muzyki dawnej składajacy się z uczniów ze szkoły podstawowej w Cedyni pod nazwą „Flauti Urlanti”, który będzie rozwijał się pod okiem nauczyciela muzyki w ZSP w Cedyni Sylwestra Blachnierka przy dalszej współpracy z p. Adamem Deneką.

Do grania zespołowego włączyli się również dorośli: dyrektor ZSP w Cedyni Magdalena Filińska, nauczyciel muzyki w ZSP w Cedyni Sylwester Blachnierek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mieszkowicach Zbigniew Ciszek, instruktor muzyki w MGOK w Mieszkowicach Katarzyna Pożarycka, trenerka wokalna i muzyk z Morynia Ewa Kwiecień.

W imieniu organizatorów i uczestników warsztatów serdeczne podziękowania dla Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego SZAFIR za wypożyczenie strojów, w których pięknie zaprezentowali się artyści na scenie i oddali znakomicie klimat czasów muzyki dawnej.

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony