A to wszystko za sprawą średniowiecznych wojów, mieszczan, rzemieślników i dam dworu, którzy opanowali miasto na jeden dzień. 18 maja odbyła się pod hasłem „Średniowieczne miasto" X Noc Muzeów w Trzcińsku-Zdroju. A średniowiecznych akcentów w tym mieście nie brakuje. Dlatego całe wydarzenie odbyło się na plantach miejskich przy baszcie Prochowej, w blasku średniowiecznych murów obronnych.

Przyziemie tego obiektu zostało udostępnione po raz pierwszy dla zwiedzających, którzy mogli oglądać tam wystawę broni, pochodzącą ze zbiorów Joerga von Ameln. Kolejnym obiektem, który został udostępniony również po raz pierwszy była Brama Chojeńska. W jej wnętrzu można było podziwiać odtworzoną z najdrobniejszymi szczegółami makietę prezentującą bramę Chojeńską w średniowieczu. Autor makiety Arkadiusz Buczkiewicz zadbał o szczegóły - kury dziobały ziarno a w domach migotały ogniska. Trzecim miejscem, które otworzyło swoje podwoje była Izba Pamięci w Trzcińsku-Zdroju, w której oprócz wystawy stałej była również wystawa prac uczniów ze Szkoła Podstawowej w Trzcińsku-Zdroju oraz prezentowane były zbiory z Muzeum Militariów 1914-1945. O zbiorach opowiadali ich właściciele Kuba i Piotr Mańczak. O 14:00 na plantach miejskich rozpoczęła się Miejska Gra Terenowa, która cieszyła się dużą popularnością zarówno wśród rodzin jak i starszych uczestników. Scenariusz gry opracowali Ania i Marcin Lenard, którzy zadbali o to, by zadania wymagały od uczestników gimnastyki zarówno ciała jak i umysłu. O 16:00 wystartował Jarmark rozmaitości, który cieszył się wielkim zainteresowaniem i gdzie można było nabyć lokalne wyroby i produkty oraz rękodzieło. O 18:00 wydarzenie oficjalnie otworzył Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej, który powitał przybyłych gości oraz podziękował współorganizatorom, patronom oraz sponsorom. Powiedział też, że tegoroczne wydarzenie to pierwszy krok, który kierujemy w stronę udostępniania zabytków dla mieszkańców miasta i gminy oraz odwiedzających gości. O historii miasta i wznoszeniu murów miejskich opowiedział Tadeusz Kołucki. Z kolei Andrzej Krywalewicz i Robert Gruźlewski opowiedzieli o historii husytów, uwzględniając ich obecność na naszych ziemiach. O 10 latach działalności Stowarzyszenia opowiedział prezes Stowarzyszenia Dawid Buczkiewicz, który podkreślał, że siłą tego stowarzyszenia są ludzie - społecznicy, którzy poświęcają swój czas i energię by tworzyć takie wydarzenia jak to, w którym uczestniczymy. Dodał, że w tym dniu pracowało 30 wolontariuszy, którzy rozmieszczeni byli w różnych punktach miasta oraz podziękował za ich pomoc i wsparcie. Z racji okrągłych urodzin na wszystkich uczestników czekał urodzinowy tort. O 20:00 Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus oraz Joerg von Ameln zaprezentowali potyczki wojów wczesnośredniowiecznych, które spotkały się z aprobatą widzów. O 20:30 na scenie pojawił się zespół, którego muzyka połączyła wszystkich uczestników niezależnie od wieku. Zespół Lor zaprezentował subtelną i pełną wrażliwości muzykę z bardzo wartościowymi tekstami. Zwieńczeniem wydarzenia była projekcja filmu Grzegorza Zwolińskiego, który zabrał uczestników w wirtualną podróż po wnętrzach trzcińskich budowli warownych.

Tegoroczne wydarzenie nie byłoby możliwe gdyby nie współorganizatorzy: Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju, Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju i OSP Trzcińsko-Zdrój, Zakład Komunalny w Trzcińsku-Zdroju

Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Starosta Gryfiński.

Tekst: Dawid Buczkiewicz
Zdjęcia: Dawid Buczkiewicz i Maciej Molenda

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony