Kino Gryf zrzeszone jest w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, które ma na celu upowszechnianie kultury filmowej, w szczególności poprzez rozpowszechnianie w kinach filmów o wysokich walorach artystycznych. Przegląd filmowy „Kino w Sieci” to pokaz 5 nietuzinkowych europejskich filmów, które znalazły się w dystrybucji Sieci w ostatnich miesiącach bieżącego roku.

W zestawie filmów znajdziemy dzieła wybitnych reżyserów takich jak Aleksander Sokurow czy Marion Hansel, udany debiut Anne Sewitzky, adaptację jednej z największych sensacji literackiej we Włoszech, a także urzekający dokument nakręcony w odległych i surowych przestrzeniach Syberii. Bilety na poniższe filmy kosztują 12 zł, a karnet na 5 seansów 26 zł.

 

Happy Happy

(Sykt Lykkelig)

REŻ. ANNE SEWITSKY

prod.:  NORWEGIA 2010, 85 MIN

11.05.2012r. godz.18.15

14.05.2012r. godz.18.15

Norweski kandydat do Oscara.

Da się głęboko w sobie skryć tajemnicę i nie dać jej poznać nikomu. Jest możliwe żyć z tym sekretem i starać się, żeby nikt wkoło nie zauważył. Bo to, co niewypowiedziane, jest podszyte wstydem, strachem a otoczone poczuciem obowiązku. Prawdziwy facet ma dom, przed nim posadzone drzewo, a w nim choć na pozór szczęśliwą żonę i radosne w swojej patologii dziecko. Bańka w końcu musi pęknąć. A sekret musi wyjść na jaw.

 

Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze

(Happy People: A Year in the Taiga)

REŻ. dmitrij wasiukow, werner herzog

prod.: Rosja/Niemcy 2011, 90 min

11.05.2012r. godz.20.00

14.05.2012r. godz.20.00

Porywający, fascynujący i urzekający. Taki jest ten film. Jest tu sporo poczucia humoru, ale także momentów prawdziwego człowieczeństwa. To niezwykłe, otwierające oczy doświadczenie. To optymistyczny, pełen szczęścia film (subtitledonline.com)

W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej – tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze”, rozpoczyna niezwykłą opowieść. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę. Codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata.

 

Samotność liczb pierwszych

(La Solitudine dei numeri primi)

Reż. saverio constanzo

prod. Francja/Niemcy/Włochy 2010, 118 min

12.05.2012r. godz.18.00

15.05.2012r. godz.17.45

Wiele absolutnie hipnotycznych scen zrealizowanych w stylu Kubricka. (Reelfilm.com)

Ekranizacja bestsellerowej książki Paola Giordano „Samotność liczb pierwszych”.

Mattia i Alice to dwójka samotników i odludków, odrzucanych przez rówieśników, mających problemy z akceptacją samych siebie. Spotykają się w liceum i choć czują pokrewieństwo dusz, nie potrafią tego wyrazić, dręczeni przez straszne traumy z dzieciństwa, które właściwie uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Poprzez lata, wchodząc w dorosłość, rozpoczynając karierę czy zakładając rodzinę, na przemian zbliżają się do siebie i oddalają. Są jak tytułowe liczby pierwsze - oddzielone jedyną cyfrą parzystą, która nie pozwala im się połączyć.

 

Czarny ocean

(Noir ocean)

reż. marion hansel

prod.: Belgia/Francja/Niemcy 2010, 87 min

13.05.2012r. godz.18.00

Hiroszima, Nagasaki, Mururoa. Emocje, które może rozładować tylko bomba… Jest rok 1972. Grupa młodych rekrutów wyrusza okrętem wojennym na atol Mururoa.  Nie znają celu swojej podróży, choć wiedzą, że przyszło im uczestniczyć w wyjątkowej misji. Podróż przebiega niczym wakacyjna wyprawa na rajską wyspę. Chłopcy grają w karty, łowią ryby i piją alkohol ukradkiem wyniesiony z kapitańskiej mesy. Są młodzi i nie zadają zbędnych pytań. Jednak ładunek, który znajduje się pod podkładem i związana z nim tajemnica, zaczynają psuć beztroską atmosferę. Kiedy napięcie staje się nie do wytrzymania, nadchodzi kres podróży. Przeszłość znika i nic, co było, nigdy już nie będzie takie same.

 

FAUST

Reż. Aleksander Sokurow

Prod. Rosja 2011, 134 min

13.05.2012r. godz.20.00

15.05.2012r. godz.20.00

Uhonorowany  główną nagrodą na ostatnim festiwalu w Wenecji  film Aleksandra Sukorowa jest swobodnie zainspirowany opowieścią Goethego. Reżyser radykalnie reinterpretuje dobrze znany mit. Faust jest u niego myślicielem, buntownikiem i pionierem, ale też anonimowym człowiekiem z krwi i kości, napędzanym przez wewnętrzne impulsy chciwości i żądzy. To ostatnia część tetralogii Sokurowa o ludziach władzy. Bohaterami poprzednich części byli: Hitler, Lenin i japoński cesarz Hirohito.
Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony