Brave Kids znaczy Odważne Dzieci. Ale Brave Kids, to także niezwykły międzynarodowy program edukacyjny. Tegoroczna, już trzecia edycja Festiwalu ODWAŻNYCH DZIECI – rozpocznie się 20 czerwca i trwać będzie do 3 lipca we Wrocławiu i po raz pierwszy, w tym samym czasie, w Szczecinie. Następnie dzieci zawitają do Krośnic na Dolnym Śląsku i wreszcie w połowie lipca, do głównej siedziba UNESCO w Paryżu. 18 grup z różnych części świata, m.in. z Chin, Zimbabwe, Białorusi, Tanzania, Rumunii, Norwegii, Nepalu i Czech weźmie udział w tym wydarzeniu. Pośród tych grup artystycznych, bo są to dzieci zajmujące się tańcem, teatrem, muzyką, w festiwalu Brave Kids weźmie udział także grupa z Polski, działający w Baniach przy Międzynarodowym Centrum Turystyki, Kultury i Sportu, dziecięcy Teatr na patyku.

Na stronach Brave Kids  czytamy m.in. o tym, iż program ma na celu integrację dziecięcych i młodzieżowych zespołów artystycznych pochodzących ze środowisk ubogich oraz z miejsc dotkniętych klęskami żywiołowymi i konfliktami społeczno-politycznymi, a także grup pochodzących z państw wysoko rozwiniętych, które borykają się z problemami i chorobami cywilizacyjnymi takimi jak konsumpcjonizm, depresja czy samotność. Młodzi artyści używają sztuki jako narzędzia ułatwiającego społeczną przemianę i pomagającego wyzwolić się z niszczących ograniczeń.  Brave Kids to wzajemne uczenie się tolerancji, kultur, poznawanie tradycji, ale to również doświadczanie dziecięcej radości i jeden język, którym są w stanie mówić wszystkie dzieci- język sztuki.

Warsztaty artystyczne są proponowane jako podstawowa droga dialogu dla małych gości. Młodzi artyści będą prowadzić zajęcia dla siebie, pod czujnym okiem wychowawców, według reguły "Dzieci uczą dzieci".

Z Bani do Paryża

Z Wrocławia dzieci pojadą do Paryża, gdzie w głównej siedzibie UNESCO zaprezentują swój spektakl przed ponad półtoratysięczną publicznością składającą się z przedstawicieli instytucji międzynarodowych i dyplomatów. Następnego dnia odbędzie się seminarium z dziećmi i liderami grup, które to spotkanie honorowym patronatem objęła żona Prezydenta RP , Anna Komorowska.

Dzieci, które wezmą udział w Brave Kids przyczynią  się swoim spektaklem do pomagania innym dzieciom rozsianym na całym świecie. Cały dochód z Brave Festival przekazany zostanie na cele charytatywne dla  ROKPA International, która wspiera dzieci w Nepalu, Tybecie i krajach Afryki.Sztuka może pomóc w pokonywaniu trudnych wspomnień i uwolnić od destrukcyjnych granic cywilizacyjnych i w tym samym czasie, wprowadzić wiele radości w życie wielu dzieci.

Organizatorem Brave Festival i Brave Kids jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej "Pieśń Kozła” z Wrocławia, w Szczecinie Stowarzyszenie Edukacyjno – Artystyczne Oswajanie Sztuki.

Dzieci szczecińskiej edycji będą miały okazję zobaczyć polskie morze, dzięki Urzędowi Gminy Banie. W Międzyzdrojach obiadem ugości ich hotel Amber Baltic.

Nadal poszukiwani są sponsorzy, którzy dołączą się do organizowanego w Szczecinie spotkania z Odważnymi Dziećmi.

Zainteresowane osoby mogą kontaktować się z Joanną Wojtarowicz  (tel: 663 639 554)

Więcej informacji na temat dzielny projekt KIDS, można znaleźć na następujących stronach internetowych:
http://bravekids.eu
http://www.facebook.com/BraveKids

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony