Ryszard Bugajski, jeden z najbardziej niepokornych polskich twórców filmowych, reżyser głośnego "Przesłuchania" oraz "Generała Nila", będzie kolejnym gościem gryfińskiego kina w ramach cyklu Seanse pod specjalnym nadzorem. Twórca odwiedzi Gryfino przy okazji swojego najnowszego filmu "Układ zamknięty". Film będzie wyświetlany w Gryfinie w tygodniu ogólnopolskiej premiery. Specjalna projekcja połączona ze spotkaniem odbędzie się 7 kwietnia (niedziela), o godz. 20.00.

Bilety w cenie 16,00 zł będą do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej od 25 marca br. (poniedziałek).

 
"Układ zamknięty" to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora i naczelnika urzędu skarbowego - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Inspiracją dla scenarzystów filmu była prawdziwa historia biznesmenów, zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Wszyscy trafili do aresztu, a ich firmę doprowadzono do upadku. Sprawy prowadzone przeciwko nim zostały po latach umorzone z powodu braku znamion przestępstwa, a przedsiębiorcy otrzymali symboliczne zadośćuczynienia.


W rolach głównych w "Układzie zamkniętym" występują Janusz Gajos oraz Kazimierz Kaczor.


Ryszard Bugajski - reżyser, pisarz i scenarzysta. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Tłumacz sztuk teatralnych i autor opowiadań publikowanych w prasie. W połowie lat 80-tych wyemigrował do Kanady, gdzie realizował seriale telewizyjne i wyreżyserował film fabularny. Do kraju powrócił na stałe w roku 1997. Jest autorem ponad 20 filmów i spektakli telewizyjnych oraz autorem trzech powieści: "Przesłuchanie" (1983), "Przyznaję się do winy" (1985) i "Sól i pieprz" (2000). Światowy rozgłos zdobył za sprawą najsłynniejszego polskiego "półkownika", filmu "Przesłuchanie" określanego przez władze jako "najbardziej antykomunistyczny film w dziejach PRL". Jego wyprodukowanie stało się przyczyną rozwiązania Zespołu Filmowego "X", kierowanego przez Andrzeja Wajdę.

Źródło: www.gdk.com.pl

Kultura
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony