Tryb normalny

Tryb nocny

Kontrast

Rozmiar czcionki

Wyszukiwarka
Treść główna

11 listopada 1918 roku, po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykanowani, aresztowani i prześladowani.
Ze względu na trwającą pandemię, tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości przebiegają inaczej. Delegacja Powiatu Gryfińskiego w składzie: wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Aleksandra Zielińska, starosta Wojciech Konarski oraz wicestarosta Ewa Dudar zachęcają do wspólnego świętowania, inicjując obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości w Rejonie Pamięci Narodowej, na Górze Czcibora oraz na cmentarzu wojskowym w Starych Łysogórkach, gdzie złożyli kwiaty jako symbol pamięci o Polakach walczących o niepodległość.

- Nasza wizyta w miejscach ważnych dla Polaków na Pomorzu Zachodnim, w Powiecie Gryfińskim, to pokazanie, że trzeba pamiętać o sprawach takich jak niepodległość cały czas. Powinniśmy pamiętać o osobach, dzięki którym możemy celebrować Święto Niepodległości – mówią samorządowcy Powiatu Gryfińskiego.

Obchody Dnia Niepodległości to okazja do zwrócenia uwagi, że na terenie naszego powiatu, w gminie Cedynia położony jest punkt wyznaczający najdalej wysunięty na zachód odcinek granicy Polski. 

Ze względu na stan epidemii i związane z nim zagrożenia dla zdrowia nas wszystkich, zachęcamy do świętowania w niewielkim gronie przy zachowaniu środków ostrożności. Radni Powiatu Gryfińskiego 11 listopada będą składać symboliczne wiązanki w następujących miejscach:

  • Banie, Plac Niepodległości o godzinie 9.00,
  • Chojna, Plac Konstytucji 3 Maja o godzinie 11.00,
  • Gryfino, Plac Sybiraków o godzinie 9.30,
  • Mieszkowice, przy Pomniku Mieszka I o godzinie 12.30,
  • Moryń, Plac Wolności przed Urzędem Miejskim o godzinie 12.30,
  • Trzcińsko Zdrój, Cmentarz Komunalny przed pomnikiem Chwała Poległym o godzinie 12.00,
  • Stare Czarnowo, Cmentarz Komunalny o godzinie 12.30,
  • Widuchowa,  przy kościele pw. NSPJ o godzinie 11.00.

Zachęcamy do dumnego eksponowania biało-czerwonych barw.

Wydarzenia lokalne
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony