Wyszukiwarka
Treść główna

zajawkaDziś, 16 kwietnia w ciszy i skupieniu, starosta Wojciech Konarski oraz wicestarosta Ewa Dudar, w imieniu mieszkańców powiatu uczcili pamięć wszystkich poległych podczas forsowania Odry, zapalając znicze przed Pomnikiem Sapera w Gozdowicach i na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach.
W tym roku przypada 76. rocznica jednej z największych batalii II wojny światowej, podczas której w dniach 16-20 kwietnia 1945 r. żołnierze 1. Armii WP przełamali niemiecką linię obrony na rzece Odrze w rejonie Gozdowic, otwierając sobie tym samym drogę na Berlin.

fo 03

Na pamiątkę tych ważnych dla Polski wydarzeń z 1945 r., 16 kwietnia obchodzimy Święto Wojsk Inżynieryjnych – Dzień Sapera. Niestety, trwająca wciąż pandemia, po raz kolejny uniemożliwiła zorganizowanie oficjalnych uroczystości rocznicowych w Rejonie Pamięci Narodowej z udziałem kombatantów, wojska i przedstawicieli samorządów.

 fo 08

Rejon Pamięci Narodowej wyznaczają nadodrzańskie miejscowości:  Cedynia, Siekierki, Stare Łysogórki, Gozdowice i Czelin. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia w wolnej chwili tego wyjątkowego, zarówno  pod względem przyrodniczym, jak i historycznym zakątka powiatu. Cmentarz, na którym spoczywa blisko 2000 poległych podczas forsowania Odry, muzea oraz liczne pomniki to niepowtarzalna lekcja historii i patriotyzmu dla wszystkich.

fo 07

fo 04

fo 06

fo

fo 02

 

Wydarzenia lokalne
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony