20 kwietnia 2023 r. przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu gryfińskiego wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Radowa Małego i Drawska Pomorskiego.
Wyjazd został zorganizowany przez Związek Miast Polskich w ramach Partnerstwa Powiatu Gryfińskiego.

W Drawsku Pomorskim miało miejsce spotkanie z władzami powiatu drawskiego w trakcie którego omówiono sposób funkcjonowania transportu publicznego na podstawie przedsiębiorstwa PKS Złocieniec Sp. z o.o. Jest to spółka, której właścicielami są lokalne samorządy. PSK Złocieniec zatrudnia ok. sto dwadzieścia osób i dysponuje sześćdziesięcioma trzema autobusami. Prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług przewozu osób: wynajem autobusów na wycieczki, imprezy okolicznościowe, liniowe przewozy regularne oraz przewozy specjalne (pracownicze, szkolne). Omówiono również wady i zalety funkcjonowania tzw. transportu „na życzenie”. Świadczenie usług transportu publicznego przez spółkę będącą własnością jednostek samorządu terytorialnego daje realny wpływ na sposób funkcjonowania, niemniej jednak wiąże się również z koniecznością konkurowania z lokalnymi przewoźnikami oraz pokrywaniem minusowego wyniku finansowego.


Inspiracją wyjazdu natomiast do Radowa Małego była Szkoła Podstawowa wchodząca w skład Zespołu Szkół Publicznych. Patrząc z zewnątrz wydawałoby się, że jest to zwykła normalna szkoła, ale zmienia się zdanie zaraz po wejściu do niej. Od razu uwagę przyciągają kolorowe, „udomowione” korytarze, z tematycznymi kącikami. Na szczególną uwagę zasługują także wydzielone miejsca w klasach, przygotowane do realizacji przeróżnych projektów z dziećmi. Miejsca, w których nie siedzi się w ławkach, ale razem wspólnie gotuje, piecze, maluje, podróżuje czy występuje. Podobnie „rodzinnie” wygląda biblioteka w szkole. A wszystko to za sprawą byłej już dyrektor szkoły – pani Ewy Radanowicz, która miała dar dostrzegania u swoich pracowników nieodkrytych talentów i umiejętności oraz potrafiła zachęcić ich do wytężonej twórczej pracy dla dobra dzieci. Dzieło to kontynuuje obecny dyrektor szkoły pan Jacek Mielcarek z pomocą wicedyrektor panią Joanną Jabłońską oraz nauczycielami, którzy nie ustają w wysiłkach poszukiwania najlepszych metod pracy z dziećmi.

 

Wydarzenia lokalne
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony