zajawka27 kwietnia gościliśmy w starostwie dr Ewę Szczepan z Uniwersytetu Szczecińskiego, która w przededniu Święta Narodowego 3 Maja wygłosiła otwarty wykład poświęcony interpretacji dzieł malarskich i literackich związanych z uchwaleniem jednej z pierwszych spisanych konstytucji na świecie. Tytuł wykładu „Ręka się ręce podaje. I naród wstaje” to fragment jednego z najciekawszych pod względem artystycznym utworów związanych z rocznicą Konstytucji Majowej - "Hejnału na dzień 3 Maja 1792" autorstwa Franciszka Kniaźnina. Jego patriotyczny charakter wyraża się w pochwale jedności narodu, króla Stanisława Augusta oraz wszystkich zasad moralnych, społecznych i politycznych na jakich opiera się Konstytucja.

foto 4

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatowego, samorządów gminnych oraz młodzież szkół ponadpodstawowych i zainteresowani mieszkańcy powiatu.

Przed wykładem miłą niespodziankę muzyczną dla gości przygotowała młoda i utalentowana saksofonistka Karolina Wichucka.

foto 2
Karolina Wichucka

foto 3
Otwarcie spotkania przez starostę Wojciecha Konarskiego, wicestarostę Ewę Dudar i przewodniczącego Rady Powiatu Romana Michalskiego

foto 5
Młodzież z ZSP w Gryfinie z dr Ewą Szczepan

foto 1
Karolina Wichucka

Wydarzenia lokalne
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony