W sobotę 1 września 2012 r. przypada 73. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jest to okazja do upamiętnienia wszystkich tych którzy polegli walcząc o wolność naszego kraju.

W powiecie gryfińskim miejscem upamiętniającym poległych żołnierzy, jest Siekierkowski Cmentarz Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach (gm. Mieszkowice). Cmentarz powstał tuż po zakończeniu II wojny światowej. Spoczywa na nim 1987 żołnierzy poległych podczas forsowania Odry jak i w walkach o Berlin w 1945 r. Na zbiorowych mogiłach stoi 1200 symbolicznych krzyży, nad nimi zaś góruje 18-metrowy granitowy obelisk autorstwa rzeźbiarza Sławomira Lewińskiego, odsłonięty w 1961 r. Pomnik ozdobiony jest dwoma grunwaldzkimi mieczami z postacią matki z dzieckiem na ręku oraz rozpiętym żaglem symbolizującym przeprawę przez rzekę.

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej.  Uroczystości rozpoczną się w Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach mszą św. w intencji ofiar wojny oraz o dar pokoju. Po uroczystej liturgii goście uczestniczyć będą w procesji na Siekierkowski Cmentarz Wojenny, gdzie nad mogiłami polskich żołnierzy odprawiana jest modlitwa za ofiary wojny i apel poległych.

Program obchodów uroczystości:

12.00 - msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach

ok. 13.00 przejazd na Cmentarz Wojenny

14.00 uroczystości na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach:

- modlitwa w intencji poległych i Ojczyzny

- wystąpienie Burmistrza Mieszkowic

- złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności I Armii Wojska Polskiego. 


Wydarzenia lokalne
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony