9 stycznia 2013 roku tradycyjnie w Domu Pomocy Społecznej w Moryniu odbyło się Wspólne Kolędowanie. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Przybieżeli do Morynia”, a było wyjątkowe - XX Jubileuszowe. Wyjątkowość okazała się wieloraka: zaczynając od aury - bardziej przypominającej wiosenne przebudzenie niż kolędowanie…poprzez  uczestników jak i zaproszonych gości. Wśród gości nie zabrakło władz miasta, szkoły oraz zaprzyjaźnionych placówek i organizacji.

Zespoły jak zawsze nie zawiodły, wystąpili: Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Chojnie, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Chojnie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie, Dom Pomocy Społecznej w Dębcach, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Goszkowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gryfinie, Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku Zdroju, zespół „CantateDeo” działający przy MOK w Moryniu, chór młodzieżowy Zespołu Szkół w Moryniu i gospodarze.Szczera radość towarzysząca występującym, jest dla organizatorów miłym potwierdzeniem idei kolędowania, które jest po prostu wspólnym świętowaniem.

Przykładem tego był zespół Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku Zdroju, który ze względu na niedyspozycyjność  głosową uczestników zgłosił, że nie da rady wystąpić na scenie, ale mimo wszystko „ przybieżeli do Morynia”, żeby spotkać się z innymi Kolędnikami. Cała sala nie dała za wygrane i zabrzmiało w auli wspólne „Wśród nocnej ciszy”. Z niemałym więc wzruszeniem i jeszcze większą satysfakcją zespół odebrał dyplom za udział, jak i przygotowany dla wszystkich uczestników upominek wykonany przez terapię.

Warto nadmienić, że przygody miał w tym roku również moryński zespół. Zmieniał swój skład aż do ostatniego dnia.  Jednak nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło - dzięki temu wyjątkowo dużo osób przygotowało się do kolędowania, a przecież już same próby są dla wszystkich wielką radością.

W atmosferze serdecznego spotkania, z tradycyjnym noworocznym smacznym ciastem czas kolędowania minął bardzo szybko. Zespoły jak i zaproszeni goście oraz domownicy stworzyli jeden wielki chór.

Po krótkiej przerwie obiadowej, jak na jubileusz przystało – COŚ SPECJALNEGO. Magia świątecznego nastroju stała się jeszcze bardziej „magiczna” kiedy kurtyna została odsłonięta i na scenie wystąpił magik Robert Szablewski ze swoją asystentką. Wyczarowywał chustki, banknoty, gołąbka z cylindra, królika i czego to jeszcze nie było… gorącym oklaskom nie było końca.

Zaproszony na scenę Adaś przeszedł małe magiczne szkolenie, zebrał gromki oklaski, jednak największe owacje wzbudziło przenikanie gościa przez szybę, to było naprawdę zadziwienie… i tak „zaczarowani” uczestnicy XX Jubileuszowego Kolędowania powrócili do swoich domów. Oczywiście umawiając się za rok.

Sztuka magika Roberta zadziwiała – a to tylko iluzja jak sam powiedział, takie małe ”czary”. Boże Narodzenie to wielka prawda, że Bóg stał się Człowiekiem. W tym rozpoczynającym się Nowym Roku  - Roku Wiary organizatorzy życzą wszystkim głębokiej wiary, że Boże Narodzenie to nie iluzja, ale prawdziwie „ ANIOŁ PASTERZOM MÓWIŁ, BÓG SIĘ WAM DZIŚ NARODZIŁ….” niech ta wiara będzie głęboka i nas naprawdę zachwyca. 

tekst i zdjęcia: DPS Moryń


Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek, prowadzące Dom Pomocy Społecznej w Moryniu od 1949 roku powołało Fundację Dzieło Samarytańskie. Osoby, które chcą wesprzeć działalność mogą przekazać 1% podatku dochodowego wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000321161, w rubryce „Cel szczegółowy 1%” dodatkowo „DPS MORYŃ”.

                                                                                                      

Wydarzenia lokalne
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony