Urząd Miejski w Chojnie
ul. Jagiellońska 4, 74-500 Chojna
tel. 91 414 12 95
fax 91 414 11 17
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.chojna.pl


Dane statystyczne:

  • Powierzchnia miasta i gminy - 333 km2
  • Liczba mieszkańców - 13 758 (31.12.2018 r.)

Chojna jest gminą turystyczno-rolną. Przez najbardziej interesujące krajobrazowo miejsca wyznaczono szlaki turystyczne. Bardzo aktywnie pracują tu placówki kulturalne. Organizowane są liczne imprezy, np. Dni Chojny, Dni Integracji Europejskiej, Przyjaźni i Tolerancji, Wojewódzki Festiwal Piosenki Angielskiej, Chojeńskich Dni Młodzieży.

Do zabytków gminy należą kościoły w Chojnie, Brwicach, Krzymowie, Mętnie, Barnkowie, Krajniku Górnym, Naroście, Białęgach, Godkowie, Grzybnie. Będąc tu z wizytą warto zobaczyć także: gotycki ratusz z XIV wieku, barokowo-klasycystyczny pałac w Krzymowie pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku, kaplicę św. Gertrudy, mury obronne z XIII-XV w. z basztami i bramami, oraz kopiec z głazem przy drodze Chojna -Krajnik Dolny.

Gmina jest ośrodkiem usług produkcji materiałów budowlanych, przewozów transportowych, handlu, w szczególności przygranicznego. Gospodarka gminy w znacznym stopniu opiera się na działalności wielkoobszarowych gospodarstw rolnych, w której głównie przeważa produkcja roślinna. Duży potencjał do wykorzystywania stanowią tereny po byłych wojskach rosyjskich. Główne inwestycje to oczyszczalnia ścieków i gazyfikacja.

 

Współpraca międzynarodowa:

Chojna współpracuje na stałe z dwoma miastami Schwedt (Niemcy) i Sherborne (Wielka Brytania). Współpraca ta owocuje wieloma wspólnymi inicjatywami. Porozumienie ze Schwedt zawarto 09.12.1994 r. Współpraca odbywa się w dziedzinie komunalnej, gospodarczej, kulturalnej i sportowej. Porozumienie z Sherborne z dnia 10.10.1994 r. obejmuje współpracę w dziedzinie komunalnej, ekonomicznej oraz edukacji językowej.

Od 2004 roku miasto Chojna należy do Douzelage - European Town Twinning - organizacji miast bliźniaczych, której celem jest promowanie idei integracji europejskiej oraz nawiązywanie więzów edukacyjnych, ekonomicznych, turystycznych, sportowych i kulturalnych pomiędzy miastami.

W 2005 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnie podpisała porozumienie o współpracy z OSP w Schwedt. Obie jednostki współpracować będą organizując wspólne ćwiczenia oraz wymieniając się doświadczeniami.

Gminy
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony