Urząd Gminy Banie
ul. Skośna 6, 74-110 Banie
tel. 91 416 63 81
fax 91 416 63 53
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.banie.pl

Dane statystyczne:
Powierzchnia gminy - 206 km2
Liczba mieszkańców - 6 375 (31.12.2018 r.)

Gmina ma charakter typowo rolniczy z rozwijającą się turystyką. Wielkim jej bogactwem są rozległe, bogate w zwierzynę, lasy oraz liczne rybne akweny, w tym kompleksy sześciu jezior, który łączy rzeka Tywa. Nad jeziorami usytuowane są malownicze ośrodki wypoczynkowe oraz miejscowe zakłady gastronomiczne. Od 1976 roku działa w gminie oczyszczalnia ścieków, a od 1992 roku funkcjonuje także składowisko odpadów stałych w Kunowie. Celem gminy jest przede wszystkim dalszy rozwój turystyki, usług i przemysłu przy wykorzystaniu takich atutów jak bliskość drogi krajowej Szczecin-Gorzów i przejścia granicznego w Krajniku Dolnym.

Do najatrakcyjniejszych zabytków w gminie zaliczać można: XIII-wieczny kościół parafialny pw. Wspomożenia Wiernych i kaplicę św. Jerzego w Baniach, wzniesione na przełomie XIII, XIV wieku kościoły w Baniewicach, Lubanowie, Dłusku Gryfinskim, Piasecznie i Rożnowie, XIV-wieczną Basztę Prochową w baniach, XV-wieczny zamek zakonu Joannitów w Swobnicy oraz XV-wieczny holenderski wiatrak w Otokach.


Współpraca międzynarodowa:

W 1996 r. podpisano umowę o partnerskiej współpracy pomiędzy Miastem i Gminą Gryfino, Gminą Banie, Gminą Stare Czarnowo, Gminą Widuchowa a Stowarzyszeniem Heimatkreis Greifenhagen E.V. W ramach podpisanej umowy strony zobowiązały się wspólnie wspierać i popierać:

  • rozwój współpracy gospodarczej, kulturalnej, oświatowej, sportowej i turystycznej,
  • współpracę z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej - Koło w Gryfinie w zakresie działania tej umowy,
  • przyjazne stosunki, jakie zostały nawiązane przez Miasto i Gminę Gryfino z miastami Gartz i Schwedt, z którymi wcześniej podpisane zostały umowy o współpracy transgranicznej.


Gmina Banie nawiązała także współpracę z gminą Gerswalde (Niemcy). Umowę podpisano 10 maja 2003 roku w Urzędzie Gminy w Baniach. Współpraca obejmuje wymianę doświadczeń w zakresie oświaty, kultury, gospodarki i sportu oraz wzajemne kontakty mieszkańców obu gmin. Od 2003 r. organizowane są wymiany uczniowskie pomiędzy szkołami z terenu Gminy Banie a szkołami z Gminy Gerswalde.


Gminy
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony