W sobotę 8 października 2016 r. zakończyły się 22. Gryfińskie Rajdy Rowerowe. Rajdy to cykliczna impreza dla miłośników rowerowych wypadów krajoznawczych poza Gryfino. Wyprawy mają charakter integracyjny, familijny, a nie sportowy, dla rowerzystów w różnym wieku. 

W tym sezonie odbyło się 8 rajdów, na 11 trasach, które zabrały rowerzystów w najciekawsze lub najpiękniejsze strony naszego powiatu oraz powiatów sąsiednich. W sumie na 11 trasach pokonano rowerem ponad 520 km. Rajdy odbywały się według formuły „Train – Bike: Aktywne sąsiedztwo”, czyli z wykorzystaniem przejazdu pociągiem do bliższych i dalszych sąsiadów naszej gminy i powiatu. Taki charakter miały 2 rajdy.


Mieszkowice

Pierwszy z nich – dwudniowy - prowadził dwoma szlakami: „Pamięci narodowej” (Mieszkowice - Czelin - Gozdowice - Siekierki - 21 maja) oraz „Przez Karpaty Cedyńskie i Wzgórza Krzymowskie” (Moryń – Czachów - Wrzos - Zatoń Dolna - 22 maja).

Drugi dwudniowy rajd z przejazdem pociągiem odbył się w dniach 27 i 28 sierpnia i prowadził regionalną trasą rowerową łączącą powiat gryfiński z pasem nadmorskim od Międzyzdrojów wzdłuż Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Dąbie do Gryfina (Wapnica - Wolin - Racimierz - Stepnica - Lubczyna - Pucice - Załom - Szczecin).

Inne rajdy także związane były z liniami kolejowymi i prowadziły w pobliżu, wzdłuż lub przecinając obecne lub dawne linie kolejowe.

Jeden z nich - 14 maja - wiódł szlakiem zaodrzańskich linii dawnego powiatu gryfińskiego przez  Tantow, Petershagen – Luckow, Wartin do muzeum kolejnictwa w Gramzow (Niemcy).


Puszcza Bukowa

Integracyjny charakter miały też: rajd nocny z ogniskiem i piknikiem w Łubnicy (11 czerwca) oraz dwudniowy (25 i 26 maja) wyjazd nad Jezioro Miedwie prowadzący przez Stare Czarnowo, Dębinę, Żelewo (kąpiel w jeziorze), Kobylankę do Kunowa (nocleg) i z powrotem szlakiem „Kołbackich cystersów” przez Morzyczyn, Kołbacz, Dobropole, Glinną, Żelisławiec, Gardno i Wełtyń. 

Rajdy jednodniowe do sąsiednich gmin odbyły się na trasach:

- „Gryfińsko – Widuchowska włóczęga” przez Krzywy Las, Krzypnicę, Konikowo, Pacholęta, Czarnówko, Steklinko, Nowe Czarnowo, Pniewo i Żórawki (23 kwietnia),


Puszcza Bukowa

- „Tajemnice Puszczy Bukowej” przez Radziszewko, Uroczysko Bunkry, Prochownię, Mosty, Węglino, Chlebowo i Stare Brynki (10 września),

- „Worek kołbaskowski” przez Mescherin, Staffelde, Pargowo, Krasowo, Kamieniec i z powrotem do Gryfina (8 października).

Na ten ostatni rajd w sobotę o godzinie 9.30 najbardziej wytrwali rowerzyści ruszyli na ostatni, ósmy etap rajdów. Trasa tym razem była dość krótka (26 km), ale niezmiernie ciekawa, chociaż deszczowa pogoda nie sprzyjała zwiedzaniu. Celem rajdu były miejscowości tzw. Worka Kołbaskowskiego oraz Staffelde.

Staffelde przed II wojną światową był to folwark (majątek) z dworkiem i parkiem. Po II wojnie światowej wieś włączono do Polski (Stawowo), ale w trakcie delimitacji granicy dokonano zmian w jej przebiegu i wówczas w zamian za włączenie do Polski 76.5 ha ze stacją wodociągów obsługującą Świnoujście, odstąpiono władzom NRD teren o podobnej powierzchni z Staffelde. Przejeżdżając przez wieś  obejrzeliśmy spichlerz, który w przeszłości był kościołem, park, zakład rolny, cechownię, dwojaki i prehistoryczny kurhan z okresu neolitu.  Jadąc nowym asfaltem po granicy państwowej dotarliśmy do Pargowa – pierwszej miejscowości Worka. Tu obejrzeliśmy ruiny XIV wiecznego kościoła z zachowanym XIX wiecznym epitafium z piaskowca, neogotyckim portalem z wimpergą z herbem niemieckiego rodu szlacheckiego von Blumennthal.

W dalszej trasie poznaliśmy nową osadę Krasowo należącą do Kamieńca. Przed wojna był tu folwark rolny majątku rycerskiego (Vorwerk Kerngrund) z dworem inspektora. Po wojnie wszystkie budynki rozebrano i dopiero obecnie w ramach Stowarzyszenia Kamieniec Krasowo powstają nowe budynki budownictwa jednorodzinnego. 

W Kamieńcu obejrzeliśmy neoklasycystyczny budynek dworski z użytkowym poddaszem, kryty dachem kopertowym, z dwustronnym podjazdem od frontu. Dalej zobaczyliśmy  dwór z XVIII wieku, w którym po 1945 roku mieściła się placówka Wojsk Ochrony Pogranicza. Od 2005 roku budynek należy do Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego (Polnisch-Deutscher Kulturverein) prowadzonego przez małżeństwo – prof. Eckharda (który urodził się przed wojną w Policach) i Michaelę Marron, z salą koncertową na 60 miejsc. Naprzeciwko dworu znajduje się gotycki kościół rozbudowany w XVII i XIX wieku, odbudowany w 1978 roku, z czworoboczna wieżę z namiotowym dachem.

Po powrocie z rajdu rozpoczęto uroczystość zakończenia 22. cyklu Gryfińskich Rajdów Rowerowych. Po poczęstunku, pieczeniu kiełbasek na ognisku przystąpiono do losowania nagród. Słowo wstępne wygłosił Wiceburmistrz Miasta i Gminy Gryfino Paweł Nikityński, zwracając uwagę na tworzoną koncepcję przebiegu tras rowerowych w gminie i województwie.


Następnie przystąpiono do losowania nagród, których fundatorami byli: Powiat Gryfiński, Mieczysław Sawaryn, PSS „Społem” w Gryfinie oraz firma Lafargeholcim. Warunkiem uczestnictwa w losowaniu było ukończenie co najmniej 5 z 8 rajdów w 2016 roku. Nagrody wręczali Wiceburmistrz oraz Prezes Społem PSS – Bożena Turtoń.  Główna nagrodę rower stacjonarny wylosowała Maria Maciejuk.  Wszyscy pozostali uczestnicy również zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi oraz gadżetami reklamowymi powiatu gryfińskiego i województwa Zachodniopomorskiego.

 

Źródło: Andrzej Urbański - główny organizator i komandor rajdów.

 

Turystyka
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony