Za nami 11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij. Od 23 lutego do 5 marca 2017 r. mogliśmy wraz z podróżnikami, eksploratorami, zdobywcami przeżywać ich przygody, odkrywać nieznane miejsca i piękno świata.

Włóczykij już przyzwyczaił nas do bogactwa propozycji programowych. Nie brakowało prezentacji podróżniczych, pokazów filmów dokumentalnych, koncertów, spotkań z pisarzami. Odbywały się także wycieczki oraz warsztaty dla najmłodszych, wystawy i pokazy filmów z całego świata.

Odbył się także kultowy już Bal Włóczykija ( fotorelacja na naszej stronie http://gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1588 ) a także Ekstremalny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme ( fotorelacja i wyniki znajdują się tutaj http://gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1589 ). Wszystkie te propozycje zmieściły się w 11 festiwalowych dniach (relacja z pierwszych dni znajduje się tutaj http://gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1586 )

W minionym tygodniu goście Włóczykija mogli wziąć udział w blisko 50 prezentacjach i spotkaniach, podczas których poznawano kulturę i kraje azjatyckie, europejskie, afrykańskie czy południowoamerykańskie z zupełnie innej perspektywy. Gośćmi festiwalu byli m.in.: Maja Hawranek, Szymon Opryszek, Robert "Robb" Maciąg, Jurek Arsoba, Tomasz Kuna, Wanda Nowatorska, Jakub Czajkowski, Robert i Joachim Czerniakowie, Marek Miłoszewski, Szczepan Ligęza, Łukasz Mizeracki, Arkadiusz "Arun" Milcarz, Kasia Rodacka, Wojciech Dąbrowski, Marek Klonowski, Zdzich Rabenda, Michalina Kupper, Krzysztof Deszczyński, Wiesław Seidler, Marek Strzelichowski, Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki, Stanisław Łubiński, Maciej Gil i Włodek "Paprodziad" Dembowski.

Od poniedziałku 27 lutego do czwartku 2 marca 2017, odbywały się warsztaty podróżnicze dla najmłodszych. W ramach Małego Włóczykija odbywały się zajęcia: "Idziemy w góry! Warsztaty dla dzieci o bezpieczeństwie w górach", które poprowadziła Iśka Marchwicka, "Warsztaty chińskie","Dzieci w pracy, zamiast w szkole" - które przygotował i poprowadził Robert "Robb" Maciąg. Ania i Piotr Mojżyszkowie poprowadzili warsztaty "Mleczny zwierz" i "Herbaciany szlak".

Odbyły się wycieczki w ciekawe miejsca. Włóczykijowi odkrywcy zawitali do Nowego Tomyśla, poznawali także Szczecin od nieznanej jeszcze strony, penetrując tajemnicze podziemia miasta. Atrakcją festiwalu były także niezwykle energetyczne koncerty. W Gryfińskim Domu Kultury wystąpiły zespoły Żółte Kalendarze oraz Dubska.

Widzowie festiwalu poznając wciąż nowe oblicza świata mieli możliwość poznawać także i jego smaki, te dalekie jak i lokalne. Ania i Piotr Mojżyszkowie oferowali do spróbowania aromatyczne herbaty świata. Marek Kozanecki, znawca kulinariów lokalnych prezentował swoje wyborne syropy i przetwory według tradycyjnych receptur. Goście festiwalu mogli się posilić w specjalnej stołówce, gdzie królowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Krzymowa i gospodynie z koła Europejki z Daleszewa.

Ostatnią prezentacją 11. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij było spotkanie z Włodkiem "Paprodziadem" Dembowskim. Przed prezentacją organizatorzy oficjalnie zakończyli festiwal. Padło wiele ciepłych słów i podziękowań dla wszystkich, którzy ciężko pracowali przy imprezie, dla licznie odwiedzających przez te 11 dni festiwalowe miejsca widzów, dla sponsorów i patronów medialnych. Spotkamy się tradycyjnie, za rok.

Organizatorami 11.Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij był Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni i Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.

http://www.gdk.com.pl/index.php?plik=aktualnosc&aktual_id=1590

 

Źródło: www.gdk.com.pl 

Turystyka
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony