Tegoroczny sezon na kąpielisku w Moryniu położonym nad jeziorem Morzycko rozpoczął się od uroczystego  wciągnięcia na maszt Błękitnej Flagi  - 2013 przy udziale przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, samorządu Gminy Moryń oraz służb ratowniczych.

Błękitna Flaga to międzynarodowe wyróżnienie dla organizatorów bezpiecznych i przyjaznych środowisku kąpielisk na całym świecie.

W tym roku wyróżniono 28 polskich kąpielisk, a w tym również kąpielisko w Moryniu. Moryńskie kąpielisko to jedno z trzech kąpielisk śródlądowych w Polsce (Moryń, Stepnica, Zieleniowo),  które zalazły się w światowym rankingu kąpieliskowym. Moryń to także jedyne w kraju miejsce kąpieliskowe położone ponad 100 km na południe od Bałtyku, które światowy serwis  www.blueflag.org  umieścił w serwisie internetowym.

„Jest to jedyne kąpielisko śródlądowe pomiędzy Szczecinem a Wrocławiem, na którym osiągnięto  międzynarodowe standardy organizacji oraz bezpieczeństwa, obiektywnie ocenione przez  międzynarodowe jury  Błękitnej Flagi w Kopenhadze” – podkreślił Jan Maranda, Burmistrz Morynia.

Międzynarodowe wyróżnienie „Blue Flag” to efekt kilkuletniej pracy władz samorządowych Morynia, mieszkańców i ratowników wodnych. W okresie 2007-2013 zrealizowano  działania inwestycyjne ze środków własnych gminy oraz funduszy europejskich (PROW, INTERREG IVA).

Kąpielisko w Moryniu posiada pełne zabezpieczenie ratownicze, punkt medyczny, monitoring jakości wody, teren przystosowany dla osób niepełnosprawnych, bezpłatne parkingi, przebieralnie, toalety, obiekt gastronomiczny, plac zabaw, sprzęt wodny, monitoring, pomost, ławki oraz ciągi komunikacyjne połączone z Promenadą Gwiazd – zwierząt epoki lodowcowej.

„Przykład kąpieliska w Moryniu pokazuje, że kilkuletnia, systematyczna praca nad utworzeniem bezpiecznego i przyjaznego mieszkańcom oraz turystom miejsca aktywnego wypoczynku nad wodą przynosi najwyższe wyróżnienie – Błękitną Flagę” – zaznaczył Damian Greś Dyrektor Wydziałyu Turystyki, Promocji i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Turystyka
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony