W województwie zachodniopomorskim funkcjonuje w tym sezonie letnim 47 kąpielisk (30 morskich i 17 śródlądowych kąpielisk). W powiecie gryfińskim funkcjonuje jedno kąpielisko zlokalizowane w Moryniu (wyróżnione Błękitną Flagą w zakresie działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług i czystości wody oraz trzy miejsca wykorzystywane do kąpieli (Cedynia, Steklno, Banie).

 
Bezpieczne miejsca do kąpieli w Powiecie Gryfińskim w sezonie letnim 2013 (stan na 13 lipca 2012 r.)


Kąpielisko śródlądowe Moryń - jezioro Morzycko 

Wyróżnienie: Błękitna Flaga – sezon 2013

Kategoryzacja WOPR za sezon 2012: 4 gwiazdki

Bezpieczeństwo: baza WOPR, dyżur ratowniczy lipiec- sierpień w godz. 10.00- 18.00, punkt medyczny z wyposażeniem (torba ratownicza R-1, deska ortopedyczna, stabilizatory i szyny) znakowanie systemowymi tablicami informacyjnymi  w języku polskim i angielski, ratownicza silnikowa  łódź pontonowa, łódź wiosłowa, regulamin, oznakowanie Blue Flag (tablica i maszt)

Kontrola jakość wody: systemowa tablica jakości wody, kontrola sanepidu (4 badania wody w sezonie).

Infrastruktura: przebieralnie, szafki, WC w tym dla niepełnosprawnych, plac zabawa, parkingi, monitoring obiektu, pomost, ławki, ciągi komunikacyjne, część gastronomiczna.

Informacja: strona internetowa kąpieliska,serwis kąpieliskowyGIS, międzynarodowy serwis kąpieliskowy Blue Flag.

 
Publiczne strzeżone śródlądowe miejsca wykorzystywane do kąpieli 

Cedynia  - naturalny ciek wodny

Bezpieczeństwo: baza i dyżur ratowniczy lipiec – sierpień w godz. 10.00 – 18.00, sprzęt medyczny do pierwszej pomocy (deska ortopedyczna, torba ratownicza R-1, stabilizatory i szyny), regulamin.

Kontrola jakości wody: systemowa tablica jakości wody, kontrola sanepidu.

Infrastruktura: WC, parking, ławki, płac zabaw dla dzieci,

 

Steklno (gmina Gryfino) jezioro Steklno

Bezpieczeństwo: dyżur ratowniczy lipiec – sierpień w godz. 10.00 -18.00, sprzęt medyczny do pierwszej pomocy (AED, torba ratownicza R-1, deska ortopedyczna ze stabilizatorem), łódź wiosłowa, regulamin.

Kontrola jakości wody: systemowa tablica jakości wody, kontrola sanepidu.

Infrastruktura: WC, parking, ławki.

 

Banie -  jezioro Dłużec

Bezpieczeństwo: dyżur ratowniczy lipiec - sierpień w godz. 10.00 – 18.00, sprzęt medyczny do pierwszej pomocy, łódź wiosłowa, regulamin.

Kontrola jakości wody: tablica jakości wody, kontrola sanepidu.

Infrastruktura: ławki.




Podsumowanie: Powiat gryfiński w okresie 3 sezonów (2011-2013) zwiększył ilość miejsc bezpiecznego wypoczynku nad wodą z dwóch w sezonie 2011 (Moryń i Cedynia) do czterech w sezonie 2013. Powstawanie dwóch nowych miejsc wykorzystywanych do kąpieli Steklno (2012) i Banie (2013) zostało dofinasowane również  ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z uwagi na dużą ilość osób wypoczywających nad wodą wskazane jest utworzenie bezpiecznego miejsca do kąpieli w Gminie Chojna w oparciu o rozpoczęte już działania w ramach środków PROW w 2012 r (odbudowa pomostu – jezioro Jelenin). Informacja o bezpiecznych miejscach wypoczynku powinna być na stale zamieszczona również w serwisach internetowych Gmin powiatu gryfińskiego (Moryń posiada serwis internetowy kąpieliska, Gryfino i Banie – zamieściły informację o miejscu do kąpieli). Samorządy gminne w ramach współpracy z zarządcami dróg wojewódzkich i powiatowych powinny również oznakować kierunki dojazdu do kąpieliska i miejsc wykorzystywanych do kąpielisk znakiem drogowym E-8 oraz zamontować znaki kierunkowe w miejscowościach, w których znajduje się bezpieczne miejsca do kąpieli.

opracowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego www.bezpieczenstwo.wzp.pl  

Turystyka
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony