logo ryby ue

 

Prezentujemy naszą najnowszą publikację "Ryby odrzańskie - zasmakuj w powiecie gryfińskim", wydaną w październiku 2023 roku, w nakładzie 900 egzemplarzy. Album jest okazją do przestawienia powiatu gryfińskiego od strony naszego naturalnego bogactwa – daru, jakim jest przepływająca wzdłuż całego powiatu Odra – jedna z najdłuższych rzek Polski. Na wysokości Widuchowej dzieli się ona na Odrę Wschodnią i Odrę Zachodnią, a przestrzeń pomiędzy ramionami rzeki zajmuje Międzyodrze z bogatą florą i fauną, licznymi kanałami. Odra to istny raj dla turystów, miłośników przyrody i konstrukcji hydrotechnicznych oraz wędkarzy i smakoszy ryb słodkowodnych.

Publikacja "Ryby odrzańskie - zasmakuj w powiecie gryfińskim" do pobrania tutaj

Ryby słodkowodne stanowiły niegdyś stały element tradycyjnej, polskiej kuchni. Dziś wyparte przez popularne i masowo sprzedawane pangi, łososie, morszczuki, mintaje, stanowczo zbyt rzadko goszczą na naszych stołach. Szkoda, bo są one nie tylko smaczne, ale też znacznie zdrowsze od hodowanych na wielką skalę ryb. Można z nich przyrządzić wiele wyśmienitych potraw, włączając je do naszego codziennego jadłospisu.

Stąd też zrodziła się inicjatywa wydania lokalnej książki z przepisami na potrawy przyrządzone z ryb, które skrywa w sobie wijąca się wzdłuż powiatu gryfińskiego rzeka Odra. Pomoc mieszkańców przy tym zadaniu jest nieoceniona. Wiele z potraw rybnych serwowanych podczas domowych przyjęć, to prawdziwe rarytasy. Czyż nie zasługują one na to, by stały się powszechne? Jeśli posiadasz wyjątkowy przepis, po prostu podziel się nim. Stwórzmy wspólnie zbiór dań, aby tworzył dziedzictwo kulinarne naszego powiatu i służył kolejnym pokoleniom.

Publikacja zostanie wydana w ramach realizacji projektu „Ryby odrzańskie – zasmakuj w powiecie gryfińskim” . Oprócz przepisów będzie zawierała wiele „rybnych ciekawostek”, przybliży mieszkańcom florę i faunę obszaru Doliny Odry oraz gatunki ryb słodkowodnych.

Poniżej szczegółowe informacje dotyczące udziału w naszym przedsięwzięciu. 

Czekamy na przepisy na potrawy, których główny składnik stanowią ryby zamieszkujące w Odrze tj. amur, boleń, jaź, karaś, karp, kleń, leszcz, miętus, okoń, płoć, sandacz, sum, szczupak, tołpyga, węgorz.

Tak naprawdę każdy, kto ma ciekawy przepis na rybną potrawę i czuje się w kuchni jak ryba w wodzie ;-) Mogą to być indywidualni pasjonaci gotowania, koła gospodyń wiejskich, restauratorzy.

Pod każdym przepisem zamieszczonym w publikacji znajdzie się  informacja o jego autorze tj. imię, nazwisko lub nazwa oraz miejscowość.

  • Wypełniamy formularz do pobrania tutaj wpisując niezbędne dane osobowe, nazwę potrawy, potrzebne składniki (wraz z gramaturą) oraz sposób przyrządzenia potrawy.
  • Przyrządzamy danie rybne według przepisu i fotografujemy efekt końcowy.
  • Formularz oraz maksymalnie 3 zdjęcia gotowej potrawy (pliki jpg, ostre, w dobrej jakości min. 300 dpi)  wysyłamy mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 31 sierpnia 2023 r. W razie pytań zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 91 404 50 00 wew. 221 lub 223.

Książka ukaże się pod koniec października 2023 r. Wszystkie osoby, których przepisy zostaną w niej opublikowane, otrzymają pamiątkowy egzemplarz. Pozostałe egzemplarze zostaną rozdane podczas wydarzeń promujących powiat gryfiński.

 plakat ryby pomniejszony 

plakat1

Operacja pn. „Ryby odrzańskie - zasmakuj w powiecie gryfińskim” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Celem operacji jest aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich poprzez zaproszenie mieszkańców powiatu gryfińskiego do współpracy przy tworzeniu przepisów do publikacji z ryb słodkowodnych mieszkańców, koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, lokalnych liderów z terenu powiatu gryfińskiego.

Cele szczegółowe operacji:

  • popularyzacja walorów smakowych i zdrowotnych produktów lokalnych jakimi są ryby słodkowodne;
  • budowanie tożsamości społecznej, wymiana doświadczeń wśród mieszkańców powiatu gryfińskiego poprzez spotkania kół wiejskich, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców i wspólne przygotowywanie potraw;
  • wzrost świadomości mieszkańców woj. zachodniopomorskiego o posiadanych produktach regionalnych.
Informacje - krótko
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony