Informacje

„Średniowieczne miasto” – to hasło przewodnie tegorocznego święta kultury, historii i sztuki, które odbędzie się już po raz X w Trzcińsku-Zdroju, 18 maja 2024 r., kiedy to w całej Europie obchodzona będzie Europejska Noc Muzeów. Nie powinno więc nikogo dziwić, że plenerowe atrakcje, które zaplanowali organizatorzy odbywać się będą w cieniu średniowiecznych murów, bram i baszt, które okalają miasto. Na plantach przy Baszcie Prochowej o godzinie 18:00 rozpocznie się oficjalne otwarcie wydarzenia. Będą referaty, wystawy oraz podsumowanie działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej, które już po raz dziesiąty jest głównym organizatorem tego wydarzenia i które jednocześnie będzie świętować dziesięciolecie swojej działalności. Oprócz teorii będzie też… praktyka. Bractwo rycerskie Comitatus zaprezentuje potyczki rycerskie a o 20:30 odbędzie się niezwykły koncert zespołu, którego wrażliwość jest niczym bezkres oceanu. Zespół LOR, który na swoim koncie ma występy na najważniejszych scenach w Polsce i za granicą, m.in. na Open’er Festival, OFF Festival czy Orange Warsaw Festiwal, a ich muzykę można usłyszeć m.in. w serialach i programach telewizyjnych, stacji takich jak TVN („Pod Powierzchnią”, „Nieobecni”) oraz Netflix („Otwórz Oczy”). Zespół miał również zaszczyt uczestniczyć w kreowaniu ścieżki dźwiękowej do filmu "Chłopi" współpracując przy singlu "Zima - Nisko Słonko".  Ich twórczość to głos młodego pokolenia, mówiący o sprawach, które często pozostają w ukryciu. Zwieńczeniem wydarzenia będzie projekcja filmu „Sekrety bram i baszt”, podczas którego zabierzemy Państwa do wnętrz naszych warownych budowli, choć część z nich będą Państwo mogli zobaczyć osobiście. Po raz pierwszy w historii częściowo udostępnimy nasze zabytki do zwiedzania, więc śmiało można powiedzieć, że taka okazja trafia się raz na sto lat! Dodatkowo podczas trwania wydarzenie odbędzie się jarmark rozmaitości, gdzie wystawią się nasi lokalni rękodzielnicy i wystawcy ze swoimi produktami, wyrobami i usługami. O 14:00 zapraszamy również wszystkich i to dosłownie – małych i dużych oraz całe rodziny na Miejską Grę Terenową, podczas której będzie można zwiedzać miasto, odkrywać jego sekrety i poznawać ciekawą historię! Atrakcji nie zabraknie dla nikogo.

Do zobaczenia 18 maja w Trzcińsku-Zdroju!

 

 


Tegoroczne wydarzenie nie byłoby możliwe gdyby nie nasi współorganizatorzy na których zawsze możemy liczyć: Urząd Miasta i Gminy Trzcińsko-Zdrój, Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcińsku-Zdroju oraz Zakład Usług Komunalnych.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz  Powiat Gryfiński - Patronat Honorowy Starosty Gryfińskiego.

Sponsorzy i ambasadorzy naszego wydarzenia: Bistro Pub Zdrojowa, Gracja, GP Autoserwis Wasiutyńscy, Kruszewska&Marchlik – spółka partnerska lekarzy, Lasy Państwowe, Nordmed Norbert Chloupek, Restauracja Piastowska, Sklep Ogólnobudowlany Anna Iwanów, SGB Banki Spółdzielcze, Winnica Turnau, Wiesława Płotkowska – Kwiaty na rogu, Vreespol.

Patronat medialny: Radio Szczecin, Chojna24, iGryfino.

Partnerzy: Muzeum Pamiątek 1. Armii WP w Gozdowicach i Starych Łysogórkach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne w Cedyni, Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus, Muzeum Militariów 1914-1945, Stowarzyszenia Terra Incognita.

Źródło: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej

Informacje - krótko
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony