zajawkaChojeńskie Stowarzyszenie Douzelage i Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, w dniach od 27 czerwca do 1 lipca 2021 r. realizowali młodzieżowy projekt edukacyjny, pt. Towards zero waste („Kierunek bez odpadów”) w ramach programu Erasmus+. Uczestnikami wymiany było 40 osób w wieku 15-18 lat wraz z opiekunami z  zaprzyjaźnionych organizacji partnerskich z Marsaskali na Malcie, Siret w Rumunii, Köszeg na  Węgrzech oraz z ZSP w Chojnie. Projekt powstał w celu przedstawienia młodzieży roli świadomego konsumenta, zapoznanie jej z metodami efektywnego recyklingu odpadów domowych, przygotowanie do bycia aktywnym w promowaniu problemów środowiska, a także zwiększanie aktywności społecznej oraz budowanie tożsamości europejskiej młodych ludzi.

foto 1

Program pięciodniowego spotkania w Chojnie obejmował prezentację i analizę wyników badań na temat projektu, przeprowadzonych wcześniej w swoich krajach, porządkowanie  terenów w swoich miejscowościach, warsztaty i debaty na temat segregacji i recyklingu odpadów domowych, rozmowy na tematy związane z obawami młodego pokolenia o naszą planetę, wizytę edukacyjną w  Bajkowym Przedszkolu w Chojnie, spotkanie z burmistrz Chojny, zwiedzanie laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT w  Szczecinie oraz spotkanie edukacyjne w Domu Skandynawskim w Szczecinie.

foto 3

Ponadto, gospodarze spotkania - uczniowie ZSP w Chojnie, zaoferowali gościom wiele innych aktywności, m.in. barbecue nad jeziorem z muzyką, zabawami i grami oraz wspólnym pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem, zwiedzanie Chojny i okolic, wycieczkę do Krzywego Lasu, zajęcia w szkolnej strzelnicy.

foto 4

Podczas pożegnalnej kolacji podsumowującej projekt, wszyscy uczestnicy otrzymali dokument Youthpass. Autorem i koordynatorem projektu był J.  Cezary Salamończyk.

foto 6

Oświata
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony