Doskonale zaprezentowali się nasi szachiści w Międzynarodowym Turnieju Szachowym "TORGELOW-2013" w Niemczech. W zawodach wystartowało ponad 120 zawodników z 23 klubów i ośrodków szachowych z Niemiec i Polski. Na sali gry zameldowali się reprezentanci m.in. Berlina, Neubrandenburga, Torgelow, Pasewalku, Uckermunde, Gustrow, Bergen, Grefsfaldu, Anklam... a także Bydgoszczy i Szczecina. A wśród nich nasi – z UKS Biały Pion. Zauważalni nie tylko z racji klubowych koszulek, ale też z solidnej i efektywnej gry jaką zaprezentowali podczas turnieju.

Od początku, do ostatniej rundy, gryfiniacy bez cienia respektu dla rywali walczyli przy szachownicach. Widok zawodnika z Gryfina grającego na pierwszej szachownicy, wielokrotnie pojawiał się podczas turniejowych rund. Stąd pewno i świetne wyniki...

Trzy nasze reprezentantki wróciły do domu z pucharami. W klasyfikacji dziewcząt do lat 8 zwyciężyła Martyna Kuryło a Oliwia Kurlej (D-12) i Justyna Kruszewska (D-14) zajęły drugie miejsca. Równie imponująco wyglądała rywalizacja  chłopców do lat 10. W klasyfikacji końcowej najsilniejsze kluby zdołały wprowadzić do pierwszej dziesiątki po jednym zawodniku, Naszych było aż trzech!  Adam Hajdaś VI m., Bartek Nędzarek VII m. i Mikołaj Turek VIII m., bez wątpliwości potwierdzili sporą wiedzę i umiejętności turniejowe. Dobrze wypadli także: Miłosz Duda X m, i Olgierd Hajdaś XIV m (C-15) oraz debiutanci Szymon Wieligórka, Dawid Jankowski, Kinga Dejewska i Gabryś Jazukiewicz.

Wyjazd bardzo udany pod względem szkoleniowym. Wiele elementów gry turniejowej zostało wprowadzone w realia bezpośredniej walki z przeciwnikiem. Walka ze stresem i odpowiednia reakcja na szybko zmieniające się sytuacje na szachownicy stanowiły także doskonały bodziec do rozwoju umiejętności szachowych. Ponadto obserwacja rywali i ich zachowania, ale też i własna postawa, ukazywała najważniejsze przesłanie tej gry - ponadczasowe FAIR PLAY, szacunek dla przeciwnika bez względu na jego narodowość, przynależność klubową czy umiejętności szachowe.

Kolejna wspaniała wiadomość dla gryfińskich szachów na zakończenie bardzo owocnego weekendu. W rozgrywanym w Łazach k/Koszalina, Ogólnopolskim Turnieju Eliminacyjnym do Mistrzostw Polski Juniorów 2014, doskonale spisała się Greta Stołecka. Reprezentantka UKS Biały Pion zajęła drugie miejsce w grupie dziewcząt do lat 15 uzyskując awans do przyszłorocznych MPJ 2014 w szachach klasycznych.

Sukces niesamowity, tym bardziej że wcześniej awans zapewniła sobie już druga gryfinianka - Justyna Kruszewska i po raz pierwszy w historii gryfińskich szachów, na Mistrzostwach Polski Juniorów w szachach klasycznych będziemy mieli dwie reprezentantki w jednej grupie wiekowej!

W Łazach startował również Piotr Kos w grupie chłopców do lat 15. Zawody były dużym doświadczeniem turniejowym dla Piotra, co z pewnością bardzo przyda się mu w dalszych startach.

 

Sport
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony