Zwycięstwami Nikolaia Aliavdina z Białorusi w turnieju OPEN oraz gryfinianki Justyny Kruszewskiej w OPEN Junior, zakończyły się szachowe zawody w tegorocznym święcie miłośników "Królewskiej Gry" w Gryfinie. Ponad 100 zawodników z Polski, Niemiec i Białorusi, uczestniczyło w rozegranych 1 maja w Centrum Wodnym Laguna, Międzynarodowych Turniejach Szachowych XVI Gryfino-Open 2014 oraz VII Gryfino-Open Junior 2014. Wśród startujących gości byli reprezentanci m.in. Szczecina, Stargardu, Świnoujścia, Barlinka, Dębna i Myśliborza oraz Torgelow, Angermunde, Eberswalde, Lieckermumde, Bremerhaven, Schwedt i Wilna. W turnieju OPEN startowali szachiści z międzynarodowymi tytułami i wysokimi rankingami FIDE oraz finaliści
mistrzostw Polski i Niemiec w kategorii „junior". Frekwencja dopisała także wśród reprezentantów naszego miasta. W obu turniejach wystąpiło 28 gryfinian, w tym aż 23 z UKS Biały Pion.

Rozegrano dziewięć, bardzo zaciętych i pasjonujących rund. Szachiści starsi, zapewne z racji doświadczenia, grali często „do ostatnich sekund". Co ciekawe, sporo takich partii można było zaobserwować również w pojedynkach juniorów, a wielu z nich zaliczyło swoją pierwszą międzynarodową grę, zupełnie nie czując respektu przed rywalami.

Gryfino-Open to piękna i efektowna gra międzynarodowego mistrza z Białorusi Nikolaia Aalivdina. Wynik 8,0 pkt przy dwóch remisach świadczy, że nikt z rywali nie zdołał zagrozić jego zwycięstwu. W czołówce turnieju znaleźli się także: mistrz FIDE Robert Kula II m. i Tomasz Majewski III m. (obaj po 7,0 pkt) oraz Bartosz Pułka, Andrzej Maniocha i Krzysztof Buczak (wszyscy po 6,5 pkt).


Nagrody specjalne Gryfino-Open 2014 odebrali:
  • Bernhard Rinkau ze Schwedt – 83-letni, najstarszy uczestnik zawodów,
  • Maximilian, Paul Maetzkow z Eberswalde – tegoroczny srebrny medalista juniorowskich mistrzostw Niemiec – dla najwyżej sklasyfikowanego zawodnika zagranicznego,
  • Łukasz Lanica ze Szczecina – najlepszy junior do lat 18,
  • Rafał Dogoda – najlepszy gryfinianin,
  • Dominika Walukiewicz ze Stargardu Szczecińskiego – najlepsza kobieta turnieju.

Wielką niespodziankę w turnieju Gryfino-Open Junior sprawiła wszystkim Justyna Kruszewska z UKS Biały Pion. Przez całe zawody bardzo dzielnie i niesamowicie skutecznie walczyła z całą plejadą świetnych juniorów szczecińskich i nie tylko. Dość powiedzieć, nie przegrała (wzorem mistrza Aliavdina) żadnej partii i zasłużenie, wygrała turniej!

W czołówce zawodów znaleźli się:
1 .Justyna Kruszewska 7,5 pkt, UKS Biały Pion Gryfino
2. Kacper Kwaśniak 7,5 pkt, K.Sz. Pod Wieżą Szczecin
3. Raczyński Wiktor 7,5 pkt, LKS Mechanik Stargard Szczeciński
4. Stolarski Adam 7,0 pkt, K.Sz Gryf Szczecin
5. Dąbrowski Damian 7,0 pkt, K.Sz. Pod Wieżą Szczecin

Świetnie radzili sobie także inni gryfinianie: Szymon Krech, Karol Olias (obaj po 6,0 pkt), Piotr Kos, Nel Tarczyńska (oboje po 5,5 pkt) oraz Kornel Howil, Konrad Sokołowski, Bartosz Nędzarek, Oliwia Kurlej, Bartek Szpura, Mikołaj Turek (wszyscy po 5,0 pkt).

Puchary i nagrody wręczał Janusz Korżak – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino

Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom i współorganizatorom:
* UMiG w Gryfinie, Gryfiński Dom Kultury, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna
* Flieger Textilservice, Albatros, CW Laguna, Bank PEKAO o/Gryfino, MOZ NSZZ "Solidarność" PGE Dolna Odra, SILVER Trofea Sportowe J. Warchoł, Bank Spółdzielczy w Gryfinie, sklep „Z plusem" A. Wielińska, Ochotnicza Straż Pożarna Radziszewo, Szkoła Podstawowa nr 1 w Gryfinie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie, UKS Biały Pion

Szczególnie serdeczne podziękowania należą się także wszystkim zaangażowanym rodzicom młodych szachistów UKS Biały Pion.


Sport
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony