W dniach 15-17 grudnia 2017 r. w Ciechanowie odbyło się spotkanie z okazji 25-lecia powstania Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni Razem”. Związek zajmuje się organizowaniem życia sportowego dla  młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Główna postać organizacji to dr Zenon Jaszczur, który rozpropagował ideę sportu osób niepełnosprawnych w Polsce. Wymierne korzyści dla młodzieży wynikające z przynależności do związku są wielorakie.

Główne z nich to  możliwość uczestnictwa w regularnych zajęciach sportowych, korzystanie ze sprzętu sportowego zakupionego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i przede wszystkim możliwość uczestnictwa w zawodach sportowych na poziomie  wojewódzkim, krajowym, europejskim i światowym. Wynika to z faktu współpracy ZSS „Sprawni Razem” z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Międzynarodową Federacją Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (INAS), Polskim Komitetem Olimpijskim oraz z Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim.

Chojeński Ośrodek Szkolno-Wychowawczy aktywnie uczestniczy w życiu organizacji. Chojeńscy sportowcy brali udział, w liczonych już w setkach, zawodach sportowych. Niepobite do dziś rekordy Polski „Sprawni Razem” w biegu na 100m i 200m należą do sportowców pochodzących z tej placówki. Intensywna praca sportowców z SOSW odbywa się bezustannie i na bieżąco. Jest doceniana i wspierana przez dyrektora placówki. Każdy wyjazd na zawody, obozy, konsultacje wymaga skoordynowania wielu działań. Bez wsparcia dyrekcji, nauczycieli, wychowawców, pracowników obsługi nie mogłyby być zrealizowane.

Zarówno przed związkiem jak i działaczami, trenerami i zawodnikami kolejne lata pracy wyznaczane swoistym rytmem. Ten rytm wyznaczają przede wszystkim starty w zawodach. Po pierwsze te szkolne, następnie wojewódzkie, a najlepsi jadą na mistrzostwa Polski. Chojeński  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy posiada na tyle silną ekipę, że rozważa starty międzynarodowe. Sportowcy marzą o paraolimpiadzie. Przed nimi, w niedalekiej perspektywie Japonia 2020. Dalej Francja 2024. Między innymi dzięki Związkowi Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni Razem” młodzież może mieć marzenia o najwyższych laurach. Czas pokaże, czy te marzenia zostaną zrealizowane.

http://eurosport.interia.pl/lekkoatletyka/news-polscy-biegacze-przelajowi-z-medalami-mistrzostw-swiata-inas,nId,2476204

Aktualni mistrzowie Polski ZSS „Sprawni Razem”: pierwszy od lewej Tycjan – pięciokrotny mistrz Polski  w skoku wzwyż, Kamil (na razie bez tytułu), Łukasz – najlepszy kulomiot, Dawid – złoty medalista w biegu sztafetowym 4x100m, Piotr – najlepszy oszczepnik (zdjęcie z obozu sportowego w Zakopanem, który się odbył w dniach 1-12 grudnia 2017 r.)

Test i foto: Piotr Czuto, SOSW w Chojnie

Sport
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony