W sobotę, 22 września w Żerkowie k/Jarocina woj. wielkopolskie, zakończyły się mistrzostwa makroregionu w szachach klasycznych. Zawody o randze półfinałów Mistrzostw Polski były ostatnim etapem eliminacji do ścisłego finału MP 2013.

Wystartowało blisko 100 szachistów z klubów województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Wśród nich 5 reprezentantów UKS Biały Pion. W stawce jednego z najsilniejszych makroregionów w Polsce, gryfińscy zawodnicy otrzymali potężną naukę umiejętności gry bezpośredniej, która z pewnością zaowocuje w następnych zawodach.

W grupie dziewcząt do lat 13 szachistki z Gryfina do samego końca plasowały się w czołówce zawodów. Justyna Kruszewska i Greta Stołecka bardzo dzielnie walczyły z całą koalicją przede wszystkim poznańskich, ale też zachodniopomorskich szachistek.

Po dziewięciu bardzo wyczerpujących rundach, trzecie miejsce i brązowy medal oraz awans do przyszłorocznych Mistrzostw Polski wywalczyła Justyna Kruszewska (6,0 pkt), Greta Stołecka ukończyła zawody na dziewiątym miejscu (4,0 pkt). Finalistka przez cały turniej doznała tylko jednej porażki, cztery partie zremisowała, a w czterech odniosła zwycięstwa.

Miejsca pozostałych reprezentantów UKS Biały Pion:
P. Promiński – 7 miejsce w kategorii do lat 17
P. Kos – 15 miejsce w kategorii do lat 13    
S. Krech – 17 miejsce w kategorii do lat 13    

Kolejne zawody UKS Biały Pion:
- Grand Prix Gryfina (turniej 7) sobota 29 września o godzinie 10.00  w Pałacyk pod Lwami.
- XXVIII Międzynarodowe Spotkania Szachowe GRYFINO-ANGERMUNDE - 06.10.2012 w Angermunde.

Brązowy medal mistrzostw makroregionalnych oraz awans do ścisłego finału Mistrzostw Polski 2013 - to kolejny ważny argument podkreślający skuteczny i prawidłowy rozwój tej dyscypliny sportu w Gryfinie.
Działające w SP-2 klasy szachowe oraz ogromna ilość dzieci uczestniczących w zajęciach i turniejach z dużym optymizmem pozwalają spoglądać w przyszłość. Wśród najmłodszych Gryfinian z pewnością jest jeszcze wiele nie odkrytych talentów sportowych. Nie można zapomnieć również o pozytywnych efektach jakie wnosi nauka gry w szachy na szkolne wyniki uczniów. W procesie edukacyjnym nauka tej dyscypliny doskonale wpływa na rozwój młodego człowieka. Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, wytrwałość, przezorność i odwagę, systematyczność oraz poczucie odpowiedzialności za własne decyzje. Uczą myśleć obiektywnie i nie lekceważyć żadnego przeciwnika, wdrażają do stosowania w życiu zasady "fair play".
Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Kształcą te cechy charakteru, które są nieodzowne do zwycięstwa, ale i też te które uczą jak radzić sobie z porażkami - nie tylko we zawodach sportowych ale i w życiu.


Medalistki w kategorii do lat 13 - pierwsza z prawej Justyna Kruszewska

źródło: UKS Biały Pion

Sport
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony