25 marca br. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie wspólnie z Zarządem Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gryfinie oraz Gryfińskim Domem Kultury przeprowadziła eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uroczystego otwarcia eliminacji dokonał bryg. Jacek Rudziński – Komendant Powiatowy PSP w Gryfinie.

W tym roku odbyła się już XXXVII edycja ogólnopolskiego turnieju, w której, w zmaganiach na szczeblu powiatowym wzięła udział rekordowa liczba uczestników z 7 gmin naszego powiatu. Uczestnikami  eliminacji byli uczniowie szkół podstawowych (32 uczniów), gimnazjów (35 uczniów) oraz szkół ponadgimnazjalnych (21 uczniów). Łącznie w zmaganiach uczestniczyło 88 zawodników, zakwalifikowanych w wyniku przeprowadzonych wcześniej eliminacji gminnych.

Uczniom towarzyszyli ich opiekunowie/nauczyciele prowadzący, a także przybyli goście. Miłym zaskoczeniem oraz niespodzianką dla rywalizujących uczniów była obecność Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego nadbryg. Henryka Cegiełki. Zmaganiom uczestników przyglądali się również Wicestarosta Gryfiński – Jerzy Miler, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino – Robert Wójcik, oraz Komendant Straży Miejskiej w Gryfinie – Roman Rataj.

Startujący w rozgrywkach uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu profilaktyki pożarowej, znajomości sprzętu pożarniczego, udzielania pierwszej pomocy jak również z historii pożarnictwa. Uczniowie wykazali się dużym zasobem wiedzy, co szczególnie było widać podczas udzielania odpowiedzi ustnych. Weryfikacja poziomu przygotowania uczniów do turnieju odbyła się pod czujnym okiem jury w składzie: mł. bryg. Andrzej Prokopski – Zastępca Komendanta Powiatowego, dh Bronisław Tessar – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, kpt. Krzysztof Bluj i st. sekc. Artur Kołaczyński z Komendy Powiatowej PSP w Gryfinie oraz Irena Perlik z Gryfińskiego Domu Kultury.

Szczególne słowa uznania należą się najmłodszemu uczestnikowi Remigiuszowi Grabowskiemu ze Szkoły Podstawowej z Radziszewa, który w dniu turnieju miał 9 lat i 9 miesięcy. Wykazał się dużą znajomością zagadnień uzyskując w swojej grupie wiekowej 2 miejsce w teście pisemnym. W końcowej klasyfikacji Remigiusz zajął 5 miejsce.

Eliminacje zostały przeprowadzone dwuetapowo: test składający się z 40 pytań, a następnie etap odpowiedzi ustnych dla tych, którzy osiągnęli najlepszy wynik z testu.

Po podsumowaniu punktów wyłoniono laureatów OTWP na szczeblu powiatu gryfińskiego, którymi zostali:

I grupa wiekowa (szkoły podstawowe)

1.   Dominika Zwierzchowska       SP Krzywin 16 pkt.
2. Ewa Jabłońska SP nr 2 Chojna     15 pkt.
3. Adrian Rutkowski SP nr 2 Gryfino 14 pkt.
4. Sabina Kwiecień SP Stołeczna 13 pkt.
5. Remigiusz Grabowski SP Radziszewo 13 pkt.
6. Róża Zarzycka SP Banie 5 pkt.

II grupa wiekowa (gimnazjum)

1.   Katarzyna Skibińska Gimnazjum Chojna 17 pkt.
2. Michał Obielak Zespół Szkół Gryfino   15 pkt.
3. Katarzyna Stankiewicz      Zespół Szkół Chwarstnica    13 pkt.
4. Iga Siwek Zespół Szkół Gardno 9 pkt.
5. Piotr Nowakowski Gimnazjum Banie 7 pkt.

III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne)

1. Michał Stankiewicz OSP Chwarstnica      18 pkt.
2. Weronika Salomon OSP Chwarstnica 15 pkt.
3. Tomasz Lidwin OSP Krzywin 15 pkt.
4. Kamil Malec ZSO Gryfino 10 pkt.
5. Wojciech Juszkiewicz     ZSP nr 1 Chojna   9 pkt.
6. Karolina Gładkowska ZSP nr 1 Chojna   8 pkt.
7. Justyna Kluczenko ZSO Gryfino   5 pkt.
8. Mikołaj Gajowski ZSP nr 1 Chojna   5 pkt.


Laureaci otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci tabletów. Było to możliwe dzięki wsparciu eliminacji powiatowych przez instytucje i firmy współpracujące na co dzień z Państwową Strażą Pożarną i strażami ochotniczymi.

Zwycięzcy rozgrywek w poszczególnych kategoriach zostali zakwalifikowani do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 26 kwietnia 2016 r. w Resku (powiat łobeski).

Życzymy więc dalszych sukcesów i awansu do finału krajowego.

Oświata
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony