Czy ciekawość jest wrodzona, czy też można ją nabyć za sprawą środowiska, konkurencji, a może dzięki dobrym nauczycielom? Takie pytania nurtują Google, ale każdy chciałby rozwiać własne wątpliwości wokół przeróżnych zagadnień. Google zaprasza uczniów z całego świata, aby postawili najbardziej palące pytania na temat otaczającego świata i odpowiedzieli na nie poprzez badania naukowe.

 

Wraz z partnerami: CERN, The LEGO Group, National Geographic oraz Scientific American, Google rozpoczyna drugi doroczny Google Science Fair, największy globalny konkurs naukowy, otwarty na cały świat dla uczniów w wieku 13-18 lat. Uczniowie - czy to indywidualnie, czy też w grupach liczących do trzech osób - zadają pytanie, opracowują hipotezę, po czym sprawdzają ją, przeprowadzając eksperyment naukowy. Cały proces jest następnie szczegółowo opisywany i przesyłany przez formularz online, wypełniany samodzielnie przez uczestników. Wszystko, czego uczestnik potrzebuje do udziału w konkursie to ciekawość świata, dostęp do internetu i przeglądarka.
 

W ubiegłym roku do Google wpłynęły zgłoszenia próbujące rozwiązać wiele różnych problemów, na przykład „Jak wyleczyć raka?”, „Czy mogę nauczyć robota języka angielskiego?” lub „Czy mogę zbudować szybszą żaglówkę?”. Rozmach tych projektów był imponujący. W tym roku oczekuje się jeszcze większej ilości zgłoszeń od następnego pokolenia błyskotliwych młodych naukowców. Tegoroczny konkurs będzie miał jeszcze bardziej globalny zasięg: Google oczekuje na zgłoszenia w 13 językach (arabskim, chińskim, niderlandzkim, angielskim, francuskim, niemieckim, hebrajskim, włoski, japońskim, koreańskim, polskim, hiszpańskim i rosyjskim). Z grona 90 regionalnych finalistów (30 z obu Ameryk, 30 z Azji i 30 z Europy Bliskiego Wschodu i Afryki), które ogłoszone zostanie w maju, jurorzy Google wybiorą 15 finalistów, którzy polecą do kwatery głównej Google w Mountain View w Kalifornii. Prowadzony na żywo finał Google Science Fair odbędzie się 23 lipca 2012 r. Podczas finału, panel wybitnych jurorów (jak Vint Cerf, Sylvia Earle, czy laureaci Nagrody Nobla David Gross i Ada Yonath) wybierze zwycięzców każdej kategorii wiekowej (13-14, 15-16, 17-18 lat).

 

W tegorocznym konkursie wprowadzona została również nowa kategoria: nagroda Scientific American „Nauka w akcji”. Jury było pod wrażeniem projektu finalistki 2011 roku, Harine Ravichandran, w którym próbowała ona rozwiązać problem spadków energii w rejonach wiejskich. Z tego powodu jego członkowie podjęli decyzję o wyróżnieniu projektu skupiającego się na rozwiązaniu problemu społecznego, środowiskowego i zdrowotnego, który zmienia życia grupy lub społeczności. Harine przedstawiła taki projekt, mający rozwiązać problem dotykający jej dziadków we wsi w Indiach. Zwycięzca tej nagrody także zostanie zaproszony do Mountain View na imprezę finałową.

 

Google Science Fair rozpoczął się 12 stycznia, na całym świecie, a zgłoszenia przyjmowane będą do niedzieli 1 kwietnia, do godz. 11:59 GMT. Świetny projekt nie tylko zaspokoi ciekawość, lecz także może pomóc wygrać nagrodę, na przykład stypendium naukowe wysokości 50 tys. dolarów od Google, 10-dniową podróż na Wyspy Galapagos z National Geographic Explorer albo staż w Google lub u jednego z partnerów. Zwycięzca nagrody Scientific American „Nauka w akcji” zdobędzie 50 tys. dolarów i roczną opiekę nad realizacją swego projektu.

Zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Google Science Fair stali się odpowiednikiem gwiazd rocka w świecie nauki. Shree Bose, Naomi Shah i Lauren Hodge spotkały się z prezydentem Obamą, były zapraszane na przemowy na wielkich imprezach, takich jak TED Women oraz pisano o nich w magazynie Wired. Shree, zdobywczyni głównej nagrody, została nazwana przez czasopismo Glamour jedną z 21 najbardziej niesamowitych młodych kobiet roku. Oprócz wizyt w Białym Domu czy artykułów w mediach, każdy uczeń biorący udział w Google Science Fair ma szansę przeprowadzić badania, które naprawdę mogą zmienić świat.

By wziąć udział w konkursie, wystarczy odwiedzić google.com/sciencefair i zadać najbardziej nurtujące pytania. Samo Google zostało założone w wyniku eksperymentów, a dzięki Google Science Fair ma nadzieję zainspirować następne pokolenie naukowców i inżynierów, pielęgnować talenty naukowe, tworzyć wzorce do naśladowania i jednoczyć uczniów z całego świata w dążeniu do nauki. Zachęcamy również Państwa do odwiedzenia strony konkursowej a także do przeczytania posta na temat konkursu na polskim blogu Google oraz obejrzenia inspirującego filmu z jedną z finalistek z poprzedniej edycji Science Fair.

Tomasz Jaros

Oświata
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony