W ramach projektu aktywizacji sensoryczno-motorycznej „Bawię się, doświadczam, rozwijam” czworo dzieci z zespołów rewalidacyjno-wychowawczych Szkoły Podstawowej w Nowym Czarnowie 8 lutego spotkało się w godzinach popołudniowych, tym razem w budynku szkoły. Zajęcia zatytułowane „Ścieżka sensoryczna – uwrażliwianie i aktywizowanie części ciała podczas pokonywania toru przeszkód" miały na celu stymulację dotykową, przedsionkową i proprioceptywną (czucie głębokie).

Uczestnicy mieli do dyspozycji zaciemniony korytarz szkolny z rozstawionymi stanowiskami, do których docierali na różne sposoby – uruchamiając mięśnie i własną inwencję, bądź też ręce osób wspomagających.

Czynnikiem motywującym dzieci do ruchu były bodźce wzrokowe, czuciowe, słuchowe i zapachowe. Dobrą zabawę gwarantował spacer po folii pokrytej kisielem, doświadczanie własnego ciała w kontakcie z niecodziennymi bodźcami (kostki lodu, kisiel o różnej konsystencji w połączeniu z rozmaitym materiałem: szklanymi i plastikowymi kulkami, piłeczkami jeżami, piankami, folią pęcherzykową i in.). 


Tekst i foto: Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Oświata
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony