19 kwietnia 2023 r. uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Nowym Czarnowie po raz drugi włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich. W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

W związku z tym wydarzeniem uczniowie wykonali papierowe żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Zorganizowali przemarsz ulicami Nowego Czarnowa. Odwiedzili również swoich sąsiadów z Domu Pomocy Społecznej. W trakcie marszu rozdawali żonkile i informowali o rocznicy. Towarzyszyły im hasła tegorocznej akcji, między innymi „Nie bądź obojętny”.

Następnie udali się do szkoły, aby posadzić kolejne żonkile na szkolnych rabatach. Finałem pierwszego dnia akcji było obejrzenie filmów o getcie warszawskim. Młodsi uczniowie obejrzeli film autorstwa Hi- Story „Będę pisać”. Starsi uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Muranów- Dzielnica Północna”. Celem akcji Żonkile jest oddanie hołdu bojowcom i cywilom, którzy 80 lat temu w okupowanym mieście stawili czoła oprawcom, nie mając nadziei na militarny sukces. „Musimy pamiętać i nie możemy być obojętni wobec zła”.
Źródło: www.zssnoweczarnowo.edupage.org

Oświata
Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony