Jezioro położone jest wśród wzgórz morenowych na Równinie Wełtyńskiej w odległości 6 km od Gryfina. Ma kształt nieregularnej elipsy, a krajobrazowego uroku dodają wzniesienia terenu w sąsiedztwie jeziora dochodzące do 20 m n.p.m. oraz charakterystyczne dla tego akwenu trzy wyspy: Koźla, Dzicza i Mała o łącznej powierzchni 32 ha. Powierzchnia lustra wody zajmuje 310 ha. Linia brzegowa ma długość prawie 14 km. Maksymalna głębokość wynosi 11,6 m, głębokość średnia – 4,5 m. Od północy i zachodu brzegi jeziora porośnięte są trzcinami i krzewami, przez co dostęp do jeziora jest utrudniony. Natomiast od południa i wschodu z łatwością można dostać się nad sam brzeg. Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się faunistyczno-florystyczny rezerwat przyrody „Łąki Storczykowe”. Jakość wód jeziora Wełtyńskiego odpowiada II klasie czystości i kąpiel w nim dozwolona jest bez ograniczeń.
Jezioro ze względu na swą urozmaiconą linię brzegową oraz liczne zatoczki jest bardzo atrakcyjnym miejscem do aktywnego wypoczynku.

Wypoczynek nad jeziorem Wełtyńskim

Ośrodek Wypoczynkowy „SZAŁAMAJA” na Wyspie Dziczej
Kontakt i rezerwacja:
PSS „SPOŁEM” ul. Bol. Chrobrego 46, 74-100 Gryfino
tel. 91 416 26 52, 91 416 37 84
tel. Ośrodek 91 416 00 16, tel. kom. 608 501 114
Ośrodek usytuowany jest na malowniczej, zalesionej wyspie o powierzchni 4,4 ha. Zagospodarowana część wyspy stanowi ok. 2 ha. Ze względu na położenie z dala od zgiełku i zanieczyszczonego środowiska jest doskonałym miejscem psychicznego relaksu i wypoczynku. Ośrodek czynny jest w okresie letnim (lipiec, sierpień). Przeprawę z lądu na wyspę zapewnia bezpłatnie przewoźnik (łódź wiosłowa). Zakwaterowanie w 6-osobowych domkach typu „Brda”, w 2- i 3-osobowych domkach campingowych oraz dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży w pawilonach na 50 miejsc noclegowych. Na wyspie znajduje się drewniany pomost i niewielka trawiasta plaża, boisko, stołówka, kiosk spożywczy, sprzęt pływający (możliwość wypożyczenia), budynek socjalny z sanitariatami i natryskami oraz miejsce na ognisko. Swym gościom ośrodek oferuje całodzienne wyżywienie. Dojazd: we wsi Wirów przy tablicy informacyjnej Ośrodka należy skręcić w polną drogę wiodącą bezpośrednio nad brzeg jeziora.

Ośrodek Wypoczynkowy „POD MUSZLAMI” w Wirowie
Wirów, 74-100 Gryfino
tel. kom. 600 091 248
Ośrodek oferuje noclegi w domkach campingowych i na polu namiotowym. Na terenie Ośrodka znajduje się kąpielisko z brodzikiem dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu pływającego, plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej, sklep wielobranżowy, salon gier oraz bar.

Kąpielisko „RUSAŁKA” w Wełtyniu
Niestrzeżona plaża otoczona lasem położona jest przy zachodniej części jeziora. W pobliżu znajdują się prywatne domki letniskowe.
Obok kąpieliska znajduje się wypożyczalnia sprzętu pływającego. W ofercie rowery wodne dwu- i czteroosobowe, kajaki, łodzie wieloosobowe, łodzie żaglowe oraz deski windsurfingowe. Wypożyczalnia czynna jest od czerwca tylko w weekendy, a od 1 lipca do końca sierpnia codziennie od godz. 10.00 do 18.00. Kontakt i rezerwacja: tel. kom. 510 911 355.

Informacje - krótko

Matura 2024
Ryby odrzańskie – zasmakuj w powiecie gryfińskim
Nie masz szybkiego internetu? Zgłoś zapotrzebowanie na internet.gov.pl
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Pomorze Zachodnie - Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne
Poprawa dostępności budynku Starostwa Powiatowego w Gryfinie przy ul. 11 Listopada 16D
Droga w Naroście zostanie przebudowana
Promocja powiatu poprzez turystykę rowerową
Rozbudowa Szpitala Powiatowego - dotacja państwowa
Rozbudowa Szpitala Powiatowego
Termomodernizacja budynku nr 2 - Dom Pomocy Społecznej w Moryniu
Przebudowa ulicy Krasińskiego w Gryfinie
Przebudowa ulicy Jaśminowej w Żórawkach
Dzienny Klub Wsparcia Społeczno-Zawodowego
Przebudowa ulicy 1 Maja w Gryfinie
Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Gryfinie
Dofinansowanie inwestycji w ramach programu PROW na lata 2014-2020
Fundusz Małych Projektów
Informacje i ostrzeżenia
Płatność bezgotówkowa w Starostwie Powiatowym w Gryfinie

Rozlicz PIT w powiecie gryfińskimw powiecie gryfińskim
PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu "Wspieraj lokalnie" prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych


Darmowa Pomoc Prawna
Projekt Zdalna szkoła
U nas warto się uczyć
Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie
Edukacja wojskowa w szkole
osrodek koord rehab opiek
e-budownictwo

Naturalnie Powiat Gryfiński

Starostwo Powiatowe w Gryfinie
ul. Sprzymierzonych 4, 74-100 Gryfino
tel. 91-415-31-82
fax 91-416-30-02

Kontakt z redakcją strony